Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Irlandia zakazała hodowli zwierząt futerkowych

Irlandia zakazała hodowli zwierząt futerkowych

Kolejne państwo europejskie zdecydowało zakazać hodowli zwierząt futerkowych. W samej Polsce umiera co roku 10 milionów lisów, norek, nutrii, królików i jenotów, hodowanych na rzecz przemysłu futrzarskiego.

Zamierzona decyzja

Rząd irlandzki potwierdził zaplanowany w 2020 r. program dotyczący przyszłości hodowli zwierząt futerkowych. Minister rolnictwa Charlie McConalog podał, że otrzymał zgodę rządu na wprowadzenie nowych przepisów i zakazu hodowli, wynikających z ustawy o zdrowiu i dobrostanie zwierząt.

Minister McConalog dodał, że ta forma rolnictwa była kiedyś promowana przez rząd, jednak obecnie ta działalność nie jest już wspierana, ani popierana przez ludzi.

Społeczeństwo się zmieniło, a nastawienie ludzi do trzymania zwierząt w niewoli ze względu na ich futro nie jest pozytywne. Postawy w tej kwestii naprawdę zmieniły – powiedział minister rolnictwa.

Klatki zostaną otwarte

W kraju pozostało 120 tys. norek, rozmieszczonych na trzech fermach w hrabstwach Laois, Donegal i Kerry. Minister rolnictwa twierdzi, że te trzy farmy, zawsze przestrzegały najwyższych standardów dobrostanu zwierząt. Szacuje się, że “przemysł futerkowy” jest wart około jednego do dwóch milionów euro rocznie. W ciągu całego roku w tym biznesie pracuje zaledwie od 12 do maksymalnie 30 osób. Dla hodowców rząd przewidział pakiet odszkodowań, odprawy i inne dopłaty.

Kto już zakazał hodowli?

Obawy społeczne wobec hodowli zwierząt futerkowych są coraz bardziej słyszalne w całej Europie i poza nią. Wiele krajów czeka na wprowadzenie podobnego zakazu.

Francja ogłosiła zakaz hodowli zwierząt futerkowych od 2025 r.  Wkrótce będzie obowiązywał on również w Belgii, Norwegii, Słowacji, Holandii, Bośni i Hercegowinie, oraz na Węgrzech. Zakaz hodowli zwierząt na futra funkcjonuje już w Wielkiej Brytanii, Czechach, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii. Z kolei Niemcy, Szwecja, Szwajcaria i Włochy stosują bardzo restrykcyjne prawo, które praktycznie uniemożliwia hodowlę. 

W Polsce hodowla nadal jest legalna. Pomimo rządowych obietnic nie wprowadzono zakazu. UE planuje skończyć w 2027 r. z chowem klatkowym, jednak przepisy nie uwzględniają na razie losu zwierząt futerkowych.

źródło: rte.ie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.