Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Islandzka „elektrownia wulkaniczna” generuje 10 razy więcej energii niż ropa czy gaz

Islandzka „elektrownia wulkaniczna” generuje 10 razy więcej energii niż ropa czy gaz

Wykorzystanie energii geotermalnej nie jest niczym nowym, nawet na Islandii. Jednakże ten wyspiarski kraj idzie krok dalej – postanowiono wykorzystać energię cieplną wulkanu. W tym celu wykonano głęboki na niemalże pięć kilometrów odwiert, mający pozwolić na pozyskiwanie gorącej magmy o temperaturze ponad 425 stopni Celsjusza.

Odwiert gotowy był już w styczniu tego roku, jednakże cała instalacja uruchomiona została dopiero siódmego maja bieżącego roku. Jeśli przewidywania badaczy się zrealizują, to z odwiertu tego można będzie uzyskać dziesięć razy więcej energii niż z analogicznego odwiertu w pokłady ropo- czy gazonośne. W dodatku czystej i ekologicznej energii!

Projekt nazwany został Thor, na cześć nordyckiego bóstwa. Odwiert prowadzi do pokładów superkrytycznej cieczy – nie jest ona ani gazem, ani w pełni cieczą. Energia w niej zawarta wykorzystywana jest do podgrzewania wody. Powstająca para wodna wykorzystywana jest następnie do napędzania turbin generatorów.

Jak łatwo się domyślić, wulkany są niesamowicie potężne. Tego rodzaju instalacja dostarcza o wiele więcej energii niż klasyczne geotermia. Dla porównania – aby dostarczyć energii elektrycznej do stolicy Islandii, Reykjaviku, potrzebne by było około 30-35 klasycznych studni geotermalnych. Odwiertów takich jak Thor potrzebne będzie zaledwie 3-5.

Islandzcy naukowcy opracowują rozwiązania geotermalne od wielu już lat. Podczas jednego z odwiertów w 2009 roku natrafili oni na pokłady magmy. Początkowo zakładano, że to fiasko, jednakże okazało się że magma może być doskonałym źródłem energii, które można wykorzystywać tak jak inne źródła geotermalne, z tą tylko różnicą, że energia pobierana z takich odwiertów pozwoli na ogrzanie od 25 do 35 tysięcy domów na Islandii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.