Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak chronić owady zapylające?

Jak chronić owady zapylające?

Obecnie wiele gatunków owadów zapylających zagrożonych jest wyginięciem. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest człowiek i jego działalność, doprowadzająca do zmian środowiska naturalnego. W jaki sposób chronić te pożyteczne owady?

Na owady zapylające czyha wiele niebezpiecznych pułapek, największe zagrożenia dla nich stanowią:

  • chemiczne środki ochrony roślin, stosowane na masową skalę w rolnictwie,
  • uprawy monokulturowe powodujące ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu,
  • likwidacja miedz, zadrzewień śródpolnych oraz nieużytków,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • pasożyty i choroby.

Opryski prowadzone w sposób nieprawidłowy powodują zatrucia czy nawet śmierć owadów. Dlatego też zabiegi te powinny być stosowane po okresie kwitnienia roślin, w porze wieczornej, zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie produktu. Ponadto środki powinny być dobierane w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ na organizmy niebędące celem zabiegu.

Dużym zagrożeniem jest wspomniany wcześniej wąski dostęp do zróżnicowanego pokarmu, dlatego ważne jest, by uprawy nie ograniczały się do jednego gatunku rośliny. W miejscach, takich jak nieużytki, skarpy, pasy przydrożne, gdzie brak pożywienia dla owadów, powinny powstawać strefy odnowy biologicznej, kwietne łąki, zadrzewienia. Odżywione owady są dużo bardziej odporne na choroby, lepiej radzą sobie z infekcjami, dlatego też mają większe szanse na przetrwanie.

Owady zapylające zasiedlają różne zakamarki. Ich gniazda możemy znaleźć w źdźbłach traw, zwalonych pniach drzew, rurkach trzcin czy w liściach. Pozostawianie niewykoszonych nieużytków lub nie wypalanie traw również przyczynia się do zwiększenia populacji zapylaczy.

***

Bardzo ważną rolę w ochronie owadów zapylaczy odgrywa edukacja. Konieczne jest poszerzanie świadomości o roli i zagrożeniach, jakie czekają na te pożyteczne stworzenia. Niezbędna jest także współpraca rolników i sadowników z pszczelarzami, dzięki którym można uchronić pasieki przed zatruciem.

Ten artykuł pochodzi z serii „Wielki Dzień Pszczół”. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.