Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak działają spalarnie odpadów?

fire

Jak działają spalarnie odpadów?

Czy odpowiedzią nad nadprodukcję śmieci są spalarnie odpadów? Przyjrzeliśmy się spalarniom, poszukując odpowiedzi na to, czy zakłady termicznego przekształcania śmieci są efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem. 

Czym jest spalarnia odpadów? 

Technologia, która przekształca odpady pod wpływem temperatury, jest jednym ze sposobów rozwiązania problemu gospodarowania odpadami. Spalarnie odpadów przekształcają dziennie setki tysięcy rozmaitych odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Dysponują odpowiednimi systemami, filtrami i komorami, dzięki którym proces utylizacji ogranicza możliwą szkodliwość dla środowiska. Spalanie musi odbywać się zgodnie z zasadami i jest poddawane kontrolom.

Na szczególną uwagę zasługują te inwestycje, które przy okazji wytwarzają energię ze  źródeł odnawialnych i realizują założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Instalacje termicznego przekształcania odpadów wykorzystują ciepło  wytworzone do produkcji energii elektrycznej lub podgrzania wody użytkowej oraz powietrza.

Jak działa spalarnia odpadów?

Spalarnia to zakład, w którym znajdują się odpowiednio nadzorowane komory, systemy odprowadzające wytworzoną energię, oczyszczalnie spalin i inne systemy. Zakłady muszą być, spełniać restrykcyjne normy jakości, między innymi muszą być wyposażone w liczne filtry, które wyłapują i pochłaniają zanieczyszczenia. Proces spalania odpadów odbywa się przy udziale niezwykle wysokiej, można rzec, ognistej temperaturze około 900°C. Pozostałością po procesie spalania odpadów jest głównie pył.

Według europejskich norm środowiskowych i dostępnych danych, spalarnie odpadów emitują o wiele mniej szkodliwych spalin i gazów, niż powstaje podczas domowego spalania śmieci.

Co spala się w zakładzie przekształcania odpadów?

W zakładach spala się odpady, których nie można użyć ponownie do wytworzenia nowych produktów. Do spalarni można oddać odpady komunalne, przemysłowe, a nawet niebezpieczne – w tym odpady medyczne.

Spalarnia odpadów w Polsce

Obecnie na terenie Europy znajduje się ponad 500 różnych spalarni. Podobnych zakładów powstaje coraz więcej. Nowe spalarnie mają być bardziej efektywne i niskoemisyjne. Według statystyk w  Polsce znajduje się 9 spalarni odpadów z odzyskiem energii cieplnej. Największe mieszczą się w Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Rzeszowie, czy w Koninie. Wkrótce ma pojawić się palarnia w Olsztynie. Jej celem jest zmniejszenie zużycia węgla do produkcji energii cieplnej z 98% do 36%.

Ekospalarnia

W Krakowie od kilku lat funkcjonuje już ekospalarnia. Czym się charakteryzuje? W 2017 roku krakowski Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów otrzymał częściowo status wytwórcy zielonej energii. W praktyce oznacza to, że dzięki termicznej obróbce odpadów uzyskuje się energię odnawialną. Dokument wydał Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a tym ekospalarnia jako pierwsza w Polsce otrzymała zielony certyfikat. Krakowski zakład może pochwalić się takim świadectwem, ponieważ ze spalin odzyskuje się energię. Zielone certyfikaty funkcjonują w Polsce od 2005 roku. 

Na stronie ekospalarni możemy przeczytać, że jest ona przyjazna zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. W zakładzie spala się w ciągu doby około 700 ton odpadów. 

Źródło: khk.krakow.pl

Szkodzi, czy pomaga?

Wokół tej formy utylizacji odpadów pojawiają się też kontrowersje, skutkujące na przykład protestami mieszkańców przeciwko budowom nowych spalarni. Ekolodzy i specjaliści twierdzą, że dalsze inwestycje w spalarnie odpadów są złym krokiem w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jednak zakłady chcą udowodnić, że spalarnie są bezpieczne dla środowiska i władze zachęcają do zwiedzania oraz poznawania mechanizmów tej dziedziny gospodarki. 

źródło: mojafirma.infor.pl, khk.krakow.pl, inzynieria.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.