Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak jeździ się przegubowym autobusem elektrycznym?

Jak jeździ się przegubowym autobusem elektrycznym?

Warszawskim sposobem na walkę ze smogiem jest m.in. wymiana taboru komunikacji miejskiej na ekologiczny. Do 2020 roku na ulicach ma się pojawić około 160 autobusów elektrycznych, które będą ładowane za pomocą łącza plug-in oraz pantografu i napowietrznej ładowarki. Przetarg na dostarczenie pojazdów wygrało konsorcjum Ursus SA, AMZ Kutno oraz Ursus Bus.

Warszawską flotę Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) uzupełniać będzie elektryczny Solaris Urbino 18, który jest jednym z najnowocześniejszych przegubowych autobusów elektrycznych na rynku. Pojazd wyposażony jest w dwa silniki elektryczne o mocy 161 koni mechanicznych, a na jednym ładowaniu potrafi przejechać nawet 200 kilometrów.

Jak sprawdził się najbardziej nowoczesny autobus przegubowy w Polsce? O tym opowiada nam Aleksander Choromański, kierowca MZA Warszawa.

Autobus można ładować na dwa sposoby: za pomocą łącza plug-in dostępnego w zajezdni oraz pantografów umieszczonych na pętlach. Dzięki temu  mógłby bez przerwy obsługiwać pasażerów na wyznaczonej trasie.

Jak mówi przedstawiciel MZA, Aleksander Choromański: „Autobus jest całkowicie elektryczny, czyli bez emisyjny, bardzo ekologiczny. Jest to doskonała recepta na smog, z jakim mamy w mieście do czynienia.” Pojazd wyposażony jest w energooszczędne oświetlenie LED-owe oraz technologię, która redukuje zużycie prądu.

Dla nowego taboru elektrycznego przygotowana zostanie m.in. zajezdnia Reduta, w której zamontowanych zostanie 100 stanowisk ładowania, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, co powinno zmniejszyć koszty eksploatacji.

Liderem w stosowaniu odnawialnych źródeł energii w Warszawie jest zajezdnia Woronicza, która pozyskuje prąd ze słońca za pomocą 280 paneli PV. Tym samym zapewnia sobie 20% bieżącego zapotrzebowania na prąd.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.