Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Wodę w domu można oszczędzać na wiele sposobów – w główniej mierze zależy to od naszych nawyków i sprawności domowych instalacji. Na dobry początek warto wdrażać poszczególne rozwiązania, przynajmniej te, które nie są dla nas kłopotliwe. Poniżej przedstawiamy, na co należy zwrócić uwagę, aby oszczędzić wodę.

O tym, że Polska ma zasoby wody pitnej podobne do tych w Egipcie mówiło się od lat. Sprawa była bagatelizowana. Problem uwypuklił się w ostatnich tygodniach, gdy w niektórych rejonach kraju mieszkańcy rzeczywiście odczuli niedobór. Oszczędzanie wody ma jednak nie tylko ekologiczne uzasadnienie – skorzystanie z poniższych rad może w dużym stopniu wpłynąć także na zmniejszenie rachunków.

Wyeliminuj złe nawyki – pierwszy krok ku lepszemu

Ze złymi nawykami powinno się walczyć systematycznie, ale nie drastycznie. Z początku trzeba pilnować się, z czasem pozytywne działania „wejdą w krew”. W przypadku oszczędności wody jest to m.in. zakręcanie jej podczas mycia zębów i golenia. Odkręcony kran jest niestety częstym ekobłędem przy wykonywaniu powyższych czynności.

Ponadto wodę można oszczędzić przez napełnianie wanny nie do pełna, lecz przykładowo do połowy. To istotne, ponieważ podczas jednej kąpieli można wygenerować oszczędność na poziomie 50-100 l wody. Podobnie można postępować z prysznicem – skracając czas korzystania. Przy myciu naczyń zaleca się używać pojemnika i uniknąć nieustannie lejącej się na bieżąco wody.

Toalety nie powinno się używać jako kosza na śmieci (niedopałki papierosów, chusteczki), ponieważ to powoduje konieczność częstego spłukiwania. Trzeba zadbać także o dobrą szczelność zlewu, aby nie zużywać wody na wypłukiwanie resztek żywności. Do mycia samochodu zaleca się używać wody z wiadra, a nie wyłącznie węża ogrodowego. Nawet przy używaniu węża, pewną oszczędnością będzie instalacja zraszacza na końcu. Poza tym duże straty wody powodują pralki (ok. 150 l na cykl), dlatego warto bęben wypełniać do pełna i optymalnie dobierać cykle. Pralka zużywa tyle samo wody niezależnie od ilości prania (czynnikiem ograniczającym może być natomiast tryb prania).

Dbanie o dobry stan techniczny instalacji i urządzeń

Duże straty wody wynikają ze złego stanu instalacji oraz urządzeń – warto więc dbać o te aspekty na bieżąco. Dotyczy to m.in. nieszczelnych kranów i spłuczek do ubikacji. U tej ostatniej można ustawić mniejszy poziom wody przy spłukiwaniu. Oczywiście trzeba to zrobić rozsądnie, aby spłukiwanie było skuteczne i nie wymagało powtórzenia czynności (i tym samym strat wody). Jeśli ujścia wody w spłuczce są niewidoczne, można wykonać test, wrzucając do niej barwnik spożywczy. Jeśli po pewnym czasie woda w toalecie zabarwi się bez spłukiwania, będzie to dowodem nieszczelności.

Woda po gotowaniu różnych potraw (buliony, jajka, warzywa) może być ponownie wykorzystana do podlewania roślin w domu lub ogrodzie. Warunek podstawowy – nie może być solona. W taki sam sposób można wykorzystywać wodę po podmianie wody w akwarium. Oszczędność wody z kranu zwiększy się przez zakup i instalację baterii z perlatorem. Z baterii umywalkowej wypływa średnio 10-12 l na minutę, przy zastosowaniu perlatora liczba spada do 7-8 l.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.