Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak Polacy opłacą rachunki? Enea podnosi ceny prądu

Jak Polacy opłacą rachunki? Enea podnosi ceny prądu

Firma Enea planuje podnieść koszty energii do nawet 40%! Tą niekorzystną dla klientów informacją podzielił się prezes spółki Paweł Szczeszek w zeszły piątek. Do tego dochodzą podwyżki za wywóz śmieci, gaz i wodę. Jak Polacy opłacą przyszłoroczne rachunki?

Wzrost kosztów energii

Wzrost cen energii elektrycznej spowodowany jest w dużej mierze gwałtownym wzrostem cen za  handel emisjami CO2. Jeszcze w sierpniu tego roku koszt ten wynosił 56 euro za jednostkę, natomiast w tym miesiącu osiągnął rekordową wartość 60 euro. Obecne notowania giełdowe energii elektrycznej są wyjątkowo wysokie.

Szacuje się, że miesięczny koszt rachunku za prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym wzrośnie aż o kilkadziesiąt złotych.

– Hipotetycznie, gdyby taryfa wzrosła o 40%, to rachunek wzrósłby o 20%. Z wypowiedzi medialnych wynika, że trudno będzie uzyskać taki wzrost, rzędu 40 %, a nie ukrywam, że blisko tej wartości wzrostem bylibyśmy zainteresowani – mówi prezes spółki Enea Paweł Szczeszek.

Więcej o rosnących cenach energii w Europie przeczytasz w naszym artykule:

Czy jesteśmy w stanie uniknąć podwyżek?

Pomimo inwestycji w odnawialne źródła energii, ciężko jest całkowicie uniknąć się rosnących cen rachunków.

– To oczywiście byłoby bardzo trudne, nawet jeśli inwestowalibyśmy więcej w energetykę odnawialną, to wystarczy, że popatrzymy na Niemcy czy Francję  tam ceny energii również są ekstremalnie wysokie. – mówił dziennikarz i ekonomista z portalu Wysokie Napięcie w programie Dzień dobry TVN – Kiedyś uniezależnimy się od paliw kopalnych i te wahania nie będą już miały znaczenia, dziś jeszcze musimy przejść przez ten okres przejściowy.

Według dziennikarza jedynymi działaniami, jakie możemy podjąć w tej sytuacji to mniejsze zużywanie energii w gospodarstwie domowym oraz zmiana taryfy na sprzedaż energii, co może wygenerować oszczędności.

W programie dziennikarze zaproponowali również kilka „trików” pozwalających nieco zmniejszyć miesięczny rachunek, zasugerowali, by wlewać mniej wody podczas korzystania z czajnika, czy unikać “wietrzenia lodówki”. Całość spotkania można obejrzeć poniżej:

https://dziendobry.tvn.pl/gorace-tematy/podwyzki-cen-pradu-ile-zaplacimy-od-stycznia-2022-roku-5415321

Czy będą rządowe rekompensaty?

Rządzący co prawda wspomnieli o planowanych rekompensatach za rosnące ceny rachunków, jednak wielu specjalistów sceptycznie podchodzi do przedstawianych obietnic.

– W Ministerstwie Klimatu cały czas trwają prace nad projektem ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu. Chodzi tu przede wszystkim o Polaków, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej. Jednak nie jest to jeszcze przekute w konkretne rozwiązania ustawowekomentował w Radiu ZET Radosław Fogiel.

Źródło: RadioZet, Dzień dobry TVN, money.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.