Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Japonia otrzymała zgodę. Skażona woda z elektrowni w Fukushimie trafi do morza? 

Japonia otrzymała zgodę. Skażona woda z elektrowni w Fukushimie trafi do morza? 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała pozytywną opinię na temat planów Japonii co do skażonej wody w Fukushimie. Pozostałości z uszkodzonej elektrowni jądrowej miałyby trafić do morza. Jaka będzie ostateczna decyzja japońskich władz?

Skażona woda z Fukushimy trafi do morza?

11 marca w 2011 roku północno-wschodnie wybrzeża Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 9,0 w skali Richtera. Zaraz po nim nastąpiło 14-metrowe tsunami. Kataklizmy zniszczyły systemy chłodzące elektrowni, a do środowiska uwolniły się tony materiału radioaktywnego. 

Japonia otrzymała zgodę. Skażona woda z elektrowni w Fukushimie trafi do morza? Źródło: wikimedia

Władze Japonii zwróciły się z prośbą do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z o ocenę bezpieczeństwa planu spuszczenia wody z Fukushimy do morza. We wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi przekazał premierowi Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że nie ma przeciwwskazań dla tego przedsięwzięcia. Dlaczego? Według agencji woda przeniesie do morza małe ilości substancji radioaktywnych. 

Plan Japonii zakłada wypompowywanie ok. 1,25 mln ton skażonej wody do morza przez 30-40 lat. Władze tego kraju już w dwa lata temu alarmowały, że miejsce na jej magazynowanie skończy się jesienią 2022 roku. Dziś premier Kishida uspokaja, że jego rząd nadal zamierza konsultować się z naukowcami w sprawie wypompowania skażonej wody do morza.

Chiny i Korea Południowa protestują

Przeciwko planom Japonii protestują władze Chin. We wtorek tuż po przekazaniu raportu przez MAEA rzeczniczka MSZ w Pekinie zaapelowała do japońskich władz, by poszukiwały “innych rozwiązań” problemu. Japończycy odpowiadają, że dzięki zaawansowanym technologiom udało się im pozbyć ze skażonej wody większości radioaktywnych izotopów, poza niemożliwym do usunięcia trytem. 

Plany Japonii nie przypadły też do gustu Korei Południowej. Jak podaje Reuters mieszkańcy Seulu robią już nawet zapasy soli morskiej, bo obawiają się jej zanieczyszczenia. 

Źródło: pap, Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.