Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jednorazowy plastik miał zniknąć rok temu. Jak radzi sobie dyrektywa plastikowa w 2022? 

Jednorazowy plastik miał zniknąć rok temu. Jak radzi sobie dyrektywa plastikowa w 2022? 

Minął rok, odkąd jednorazowy plastik miał całkowicie zniknąć z UE zgodnie z postanowieniami plastikowej dyrektywy z 2019 roku. Tymczasem w przepisach prawnych państw członkowskich panuje chaos, a ustawy nadal nie zostały wdrożone. Aż 11 krajów, w tym Polska, nadal nie wprowadziło żadnych przepisów dot. jednorazowego plastiku. 

UE naciska na wycofanie jednorazowego plastiku 

Rok 2021 miał być początkiem ogromnych zmian w krajach UE w stronę zamkniętego obiegu. W 2019 Komisja Europejska przyjęła planowaną od kilku lat dyrektywę plastikową, która ma na celu stopniowe wycofywanie nieprzetwarzalnego plastiku. Finałowym efektem projektu ma być znaczne podniesienie poziomu zbiórki i recyklingu tworzyw sztucznych do 2029 roku – w przypadku plastikowych butelek próg minimalny to 90%.

3. lipca ubiegłego roku miał oznaczać koniec dla 10 najpopularniejszych produktów jednorazowego użytku: patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków na balony, pojemników i kubeczków. Zakaz dotyczy użytku powszechnego, czyli przede wszystkim restauracji, barów, kawiarnii i innych obiektów gastronomicznych. 

  • Przeczytaj więcej o postanowieniach plastikowej dyrektywy:

Jednak pożegnanie z plastikiem nie poszło tak łatwo, jak oczekiwała tego Komisja Europejska. 

11 krajów nadal nie wprowadziło przepisów wynikających z dyrektywy plastikowej

Do tej pory aż 11 krajów UE, w tym Polska, nie wprowadziło żadnych przepisów wynikających z przyjętej dyrektywy plastikowej. Państwa, które zdecydowały się na implementację dyrektywy, zrobiły to na zupełnie innych warunkach. Skąd wynika problem? 

Zdaniem Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych regulacje zostały przyjęte z pośpiechem, a wytyczne UE dot. dyrektywy zostały opublikowane zaledwie cztery tygodnie przed upływem terminu wycofania jednorazowego plastiku. W dodatku unijne rekomendacje są niejasne i pozostawiają “duże pole do swobodnej interpretacji”. 

Takie działania w znaczący sposób zakłócają harmonię stanu prawnego i doprowadzają do dużych rozbieżności pomiędzy przepisami krajowymi, dlatego też Komisja Europejska powinna podjąć zdecydowane kroki i wydać konkretne oświadczenia w sprawie dyrektywy SUP [dyrektywy plastikowej – przyp. red.] – mówi Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Plastikowa samowolka 

Nawet jeżeli przepisy dyrektywy plastikowej są wdrażane, przebiega to na innych warunkach niż przedstawiła do UE. W zarządzaniu unijnymi rekomendacjami panuje dowolność – wycofywane są tylko niektóre produkty, chociaż plany wskazywały konkretnie na dziesięć typów jednorazówek, które najczęściej stają się śmieciami zalegającymi w środowisku. 

Z badań przeprowadzonych przez niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Opakowań z Tworzych Sztucznych oraz Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych wynika, że do tej pory jedynie 13 państw UE dostosowało swoje prawo do zakazu dot. słomek do picia. 

Kiedy dyrektywa plastikowa będzie obowiązywać w Polsce? 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już w zeszłym roku zapowiedziało, że nie zdąży wprowadzić na czas prawa opartego o plastikową dyrektywę. Opóźnienia w wycofywaniu plastiku z obiegu tłumaczono opóźnionymi pracami Komisji Europejskiej. Mimo tego, rząd zapowiedział, że pracuje nad projektem, który miał ukazać się w marcu lub kwietniu 2022 roku. Jednak nic takiego się nie stało… 

O postępy w pracy nad plastikową dyrektywą zapytała redakcja Wprost:

Projekt SUP znajduje się obecnie na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jego wejście w życie planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku, przy czym zgodnie z projektem część przepisów ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 rokuodpowiedział Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Źródła: mat. prasowy, wprost.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.