Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ekologiczna Marzanna. Przywitaj dzień wiosny w przyjazny dla natury sposób

Ekologiczna Marzanna. Przywitaj dzień wiosny w przyjazny dla natury sposób

Powitanie wiosny ma długą i bogatą tradycję na całym świecie. W Polsce popularnym zwyczajem było przygotowanie i symboliczne topienie Marzanny. Poznaj propozycję od organizatorów akcji Operacja Czysta Rzeka.

Tradycja i współczesność

Coraz dłuższe dni, których wyczekujemy z każdym kolejnym porankiem, wiążą się z nadchodzącą wiosną. Pora roku, rozpoczynająca się 21 marca to doskonały moment, aby… docenić przyrodę i przywrócić ją do pierwotnego stanu albo celebrować wiosnę w należyty sposób. 

Słowianie witali wiosnę w symboliczny sposób, poprzez tzw. topienie Marzanny, czyli kukły zrobionej ze słomy i innych elementów. Siano służyło często do izolowania od zimna w miejscach, które były niedostatecznie ogrzane, a w związku ze zbliżającą się wiosną, można było słomę wyciągnąć. Współcześnie robieniem Marzanny i wrzucaniem jej prosto do wody zajmują się głównie dzieci i ich opiekunowie oraz wychowawcy. Jednak czy w tej tradycji bierze się pod uwagę jej wpływ na środowisko?

Ekologiczna Marzanna

Jeśli Marzanna powstała ze słomy, połamanych gałęzi i suchych elementów natury, nie ma obaw, że zaszkodzi przyrodzie. Jeżeli jednak do przygotowania lalki użyje się rozmaitych materiałów, a co gorsza plastiku, ta stara tradycja przyniesie więcej szkód niż pożytku. Twórcy akcji Operacja Rzeka zachęcają, aby pielęgnować tradycje, ale bez zaśmiecania środowiska.

Tradycja topienia marzanny, to dobra okazja, żeby wprowadzić nowe nawyki i zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na temat ekologii. Proponujemy wykonanie symbolicznej ekologicznej marzanny, czyli z naturalnych elementów roślinnych, np. sitowia, trzcin, traw, słomy – mówią członkowie Operacji Rzeka, która odbywa się co roku, zrzeszając tysiące Polaków do sprzątania naszych pięknych rzek.

Na video znajduje się instruktaż, podpowiadający, jak zrobić własną eko-Marzannę. Pierwszy dzień wiosny może być dla nas dobrą okazją do pozbierania śmieci tam, gdzie lubimy chodzić na spacery – w lasach, nad rzekami, w górach i nad jeziorem. 

Zobacz też: Czy rolnictwo pod wodą jest możliwe? Nemo’s Garden to samowystarczalna podwodna farma

źródło: informacja prasowa Operacja Rzeka, fot. główne Operacja Czysta Rzeka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.