Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kampania na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Kampania na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, rusza z kampanią „Jasne jak słońce”. Jej celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja chce edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące od bezpiecznych dostawców.

Niezależność energetyczna Polski

Związek Cyfrowa Polska rozpoczyna kampanię „Jasne jak słońce”, za pomocą której będzie podkreślać znaczenie niezależności energetycznej Polski i rozwoju sektora energii odnawialnej, w szczególności fotowoltaiki. W ramach działań organizacja chce promować wykorzystywanie urządzeń i komponentów od bezpiecznych dostawców.

Kampania opiera się na trzech filarach:

– promowanie sprzętu pochodzącego z bezpiecznych źródeł,

– bezpieczeństwo przez certyfikację,

– edukacja decydentów, partnerów społecznych i gospodarczych. 

Niezależność energetyczna i dywersyfikacja źródeł dostaw surowców to kierunki działań, które, w ostatnim czasie nabrały szczególnego znaczenia.

– Europa jest dzisiaj w dużym stopniu uzależniona od zagranicznych dostawców energii, co ogranicza jej kontrolę nad polityką bezpieczeństwa. Zmiana tej sytuacji to priorytet dla całej Unii Europejskiej. Jako branża cyfrowa, mająca na swoim pokładzie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, chcemy włączyć się w proces transformacji energetycznej, pokazując bezpieczne rozwiązania i możliwości mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Związek Cyfrowa Polska to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, która zrzesza największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Ambitny plan REPower EU

W reakcji na kryzys energetyczny wywołany inwazją Rosji na Ukrainę Unia Europejska opracowała plan REPowerEU, uzupełnienie Fit for 55. Jego celem jest zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich surowców energetycznych. Jednym z elementów planu jest stopniowe wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych m.in. na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet nowych domach. Dodatkowo, Komisja Europejska w czerwcu poinformowała, że chcąc przyspieszyć transformację energetyczną w siedmiu krajach, przeznaczy na ten cel 2,4 mld euro.

Rynek zielonej energii w Polsce

Rynek zielonej energii w naszym kraju z roku na rok coraz szybciej się rozwija. Sektor energii odnawialnej, w szczególności fotowoltaika, z 48% udziałem w rynku, staje się jednym z kluczowych dla przyszłości polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Przy montażu paneli coraz częściej wykorzystywane są inteligentne urządzenia – czyli te, które podłączone są do jednej sieci i mogą efektywnie się ze sobą komunikować. Wiąże się to z przesyłaniem i udostępnianiem wrażliwych danych. Dlatego tak ważne jest zapewnienia jak najwyższych standardów bezpieczeństwa przy budowie nowych instalacji fotowoltaicznych.

Musimy pamiętać, że cyberbezpieczeństwo dotyczy również sektora energii odnawialnej. Dlatego właśnie proponujemy stworzenie przejrzystych i korzystnych dla przedsiębiorców pochodzących z państw sojuszniczych przepisów, które określą certyfikację komponentów wykorzystywanych w produkcji paneli fotowoltaicznych. To powinno pozwolić na realne kontrolowanie ich właściwości dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego – mówi prezes Cyfrowej Polski.

Co z tym bezpieczeństwem?

Zwiększoną ochronę inwestycji Unii Europejskiej ma zapewnić Kompleksowa Umowa Inwestycyjna (CAI) podpisana w grudniu 2020 roku. Proces jej ratyfikacji jest nadal w zawieszeniu. Polski rząd pracuje nad projektami, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo cybernetyczne naszego kraju. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania legislacyjne dla całego sektora.

Więcej o kampanii „Jasne jak słońce” można znaleźć na stronie Jasne jak słońce.

źródło: informacja prasowa

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.