Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kassenberg: bezpieczeństwo energetyczne jest budowane od dwóch stron

Kassenberg: bezpieczeństwo energetyczne jest budowane od dwóch stron

Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Andrzej Kassenberg, podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015 stwierdził, że bezpieczeństwo energetyczne jest budowane od dwóch stron – dużych systemów i małych, przy czym małe stają się coraz bardziej ważne. Według niego, niestety, tej równoprawności budowania systemów nie widać w dokumentach rządowych, a zwłaszcza w ostatnim projekcie polityki energetycznej Polski do 2050.

Jedna z debat dotyczących energetyki, które odbyły się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015, poświęcona była energetyce rozproszonej, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu prosumenckiego. Wśród uczestników tej debaty był m.in. Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

– Przede wszystkim sądzę, że powinniśmy pokazywać , przekonywać, i powiedzieć szerokiemu gronu obywateli , że tereny wiejskie i tereny małomiasteczkowe to jest jedna wielka elektrownia, i że powinniśmy dzisiaj widzieć tę elektrownię tak jak to widzimy w zagadnieniach związanych z gromadzeniem danych, czyli jako chmurę rozproszonych źródeł , które tworzą nową filozofię i nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego , czyli budowanego od dołu, od gospodarstwa domowego, od gospodarstwa rolnego, małego przedsiębiorstwa, w układzie osiedla, w układzie gminy i to będzie powodować, że wielkie systemy, które dzisiaj funkcjonują i które podobno zabezpieczają nam bezpieczeństwo energetyczne będą się wycofywać – przekonywał Kassenberg.

Jak podkreśla Kassenberg, zmiany wywoływane przez rozwój energetyki rozproszonej są dostrzegane już w wielu krajach , w tym Niemczech i Danii. Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju zwrócił również uwagę na znaczenie rozwoju energetyki rozproszonej m.in. w kontekście zmian klimatycznych, nawiązując do sierpniowych ograniczeń w dostawach energii w Polsce.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest budowane od dwóch stron – dużych systemów i małych, przy czym małe stają się coraz bardziej ważne. Niestety muszę ze smutkiem powiedzieć, że tej równoprawności budowania systemów nie widać w dokumentach rządowych, a zwłaszcza w ostatnim projekcie polityki energetycznej Polski do 2050. Nie chcę się wypowiadać w szczegółach. Po prostu aż smutek bierze jak się ten dokument czyta , ze względu na niską jakość i opieranie się na danych sprzed dwóch lat. To jest nie do przyjęcia na przykład w sprawach górnictwa węgla kamiennego , ale taki właśnie dokument powinniśmy tworzyć, taki który powinien równoważyć dwa kierunki budowy bezpieczeństwa energetycznego – przekonywał Kassenberg.

Zdaniem Kassenberg tym, co mogłoby służyć budowie bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem energetyki wielkoskalowej oraz rozproszonej i o co warto zabiegać jest tzw. ekologiczna reforma podatkowa. Polega ona na tym, że zwiększamy obciążenia dla użytkowania zasobów nieodnawialnych na rzez zmniejszenia obciążenia związanego z zatrudnieniem. (…) Jak podaje prezes Kassenberg, źródła dochodów, które się zmieniają generują nową sytuację rynkową i to rozwiązanie stwarza szanse dla energetyki rozproszonej , a co ważne powoduje, że koszty zewnętrzne, które wytwarza tradycyjna energetyka są w jakimś stopniu internalizowane. Według wskazań prezesa, obecnie około 30 mld zł rocznie wynoszą koszty zewnętrzne energetyki węglowej, głównie w zdrowiu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.