Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kenijska firma zamienia gazety w ołówki

Kenijska firma zamienia gazety w ołówki

Bracia Mahamud i Rashid Omari opracowali sposób na walkę z wylesianiem. Pozyskują stare gazety, z których tworzą proste, wodoodporne ołówki. Przy okazji edukują w temacie roli i ochrony drzew.

Produkcja ołówków, a wycinka drzew

Rocznie zużywamy 14 miliardów ołówków. Ich produkcja wiąże się z wycinką drzew. Według ONZ ponad 13 milionów hektarów lasów jest rocznie wycinanych, z czego 36% jest przeznaczone na produkcję papieru, a 42% produktów drewnopochodnych.

Każdego roku wycina się osiem milionów drzew, aby zrobić ołówki, a to przyczynia się do wylesiania i zmian klimatu. Co roku wytwarza się około 85 miliardów ton makulatury, a 32 miliardy ton makulatury jest wyrzucanych i spalanych, co przyczynia się również do zmian klimatu komentuje dla portalu africanews.com Nickson Otieno, konsultant ds. zrównoważonego rozwoju i ekspert ds. zmian klimatu.

Bracia Mahamud i Rashid Omari postanowili to zmienić. I do produkcji ołówków użyć materiału z recyklingu. Sięgnęli po stare gazety.

Korzystając z gazet pochodzących z recyklingu, pomagamy chronić środowisko, zmniejszając zaśmiecanie środowiska i liczbę drzew wycinanych w celu wyprodukowania drewnianych ołówków mówi Omari w rozmowie z RFI Africa Calling.

Produkcja ołówków z gazet

W ten sposób powstała fabryka MOMO Pencils z siedzibą w Athi River (Kenia) produkującą setki tysięcy ołówków z przetworzonych gazet rocznie. Na jej czele stoją bracia Mahamud i Rashid Omari. Do produkcji ołówków wykorzystują klej i stare gazety. Importują grafit.

Proces produkcyjny zaczyna się od zbierania gazet. Są odpowiednie cięte, a następnie do kawałków przyklejany jest grafit. Kawałki gazet i grafit są następnie umieszczane w specjalnym wałku, gdzie są formowane w ołówki. W takiej formie suszą się w słońcu przez trzy dni. Na koniec są umieszczane w końcowym kompresorze, ostrzone i pakowane.

Finalny produkt jest wodoodporny i według producenta mogą przetrwać nawet trzy razy dłużej niż zwykły ołówek.

Produkcja i… edukacja

Ołówki są sprzedawane szkołom, firmom, agencjom rządowym oraz za pośrednictwem sprzedawców detalicznych. Głównie jednak firma działa w modelu business-to-business. Ważną częścią działalności MOMO Pencils jest edukacja najmłodszych. Dlatego w szkołach, do których dostarczane są ołówki odbywają się specjalne lekcje, w czasie których dzieci poznają korzyści płynące z drzew i sadzą drzewa.

W ciągu najbliższych lat bracia chcą dostarczyć zielone ołówki dla każdego dziecka w Kenii.

Na tym nie koniec. Firma niedawno poszerzyła swoją działalność o produkcję długopisów i poszukuje nowych możliwości w zakresie wytwarzania innych produktów z wykorzystaniem gazet pochodzących z recyklingu. Bracia planują zająć się produkcją kredek a nawet kredek do oczu i znaków drogowych.

źródło: africanews.com, rfi.fr/en/africa, fot. dzięki uprzejmości MOMO Pencils

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.