Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Klimatyzacja – używać, czy nie?

Klimatyzacja – używać, czy nie?

Maj jest miesiącem kojarzonym nie bez przyczyny ze słońcem i wysokimi temperaturami. To zazwyczaj o tej właśnie porze roku po raz pierwszy uruchamiamy klimatyzację w samochodzie oraz stykamy się z nią w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Na co warto zwrócić uwagę, korzystając z klimatyzacji? Jakie negatywne skutki niesie za sobą korzystanie z tego sposobu ochładzania powietrza?

Zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza oraz wentylacja pomieszczeń w celu utrzymywania stałej temperatury wskazanej przez użytkownika bez względu na tę panującą na zewnątrz. Urządzenie klimatyzacyjne poddaje powietrze obróbce i poprzez oziębienie i nawilżenie wypuszcza go na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych filtrów usuwa kurz i roztocza, a także pyłki kwiatów.

Prawidłowo czyszczona i konserwowana klimatyzacja może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie alergików oraz przynosić ulgę osobom cierpiącym z powodu chorób układu krążenia. Także dla osób w podeszłym wieku stanowić może wytchnienie w okresie tropikalnych upałów. Co jednak nam zagraża w przypadku gdy korzystamy z klimatyzacji w sposób nieumiejętny, a w dodatku klimatyzacja nie jest odpowiednio serwisowana i czyszczona?

Suchość, czyli oczy i skóra w niebezpieczeństwie

Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielorakich schorzeń. Jednym z takich objawów, na które często skarżą się pacjenci poradni lekarskich, jest wysuszenie spojówek oka — zwane zespołem suchego oka. Objawia się ono swędzeniem i pieczeniem. W takim wypadku środki nawilżające mogą przynieść ulgę i pomóc zapobiegać nawrotom tego schorzenia.

Poza wymienionymi powyżej objawami okulistycznymi suchość powietrza negatywnie wpływa również na stan naszej skóry, dotyczy to przede wszystkim kobiet. W takiej sytuacji pomóc może odpowiednie nawadnianie organizmu oraz stosowanie kremów. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w tłuszcze, w które bogate są pestki dyni, oliwa z oliwek i masło.

Pleśnie

W klimatyzacji, która jest nieodpowiednio konserwowana, mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. I to zazwyczaj jest powodem wielu nieprzyjemnych chorób jakie nas dotykają, kiedy stykamy się z powietrzem z zaniedbanego urządzenia, często znajdującego się w sklepie, urzędzie czy środkach komunikacji zbiorowej. Ten stan pogarszają dodatkowo nagłe wyjścia z zimnego pomieszczenia na upał i odwrotnie, które destrukcyjnie wpływają na naszą immunologię co w konsekwencji doprowadzić może do zapalenia zatok, gardła, migdałków oraz uszu. W tym wypadku wizyta u lekarza będzie nieodzowna.

Uwaga alergicy!

Mimo że zadbane urządzenie klimatyzacyjne są zazwyczaj dobrze tolerowane przez alergików i astmatyków to w chwili zetknięcia z urządzeniem wydzielającym pleśnie, powstaje poważne ryzyko i niebezpieczeństwo dla ich zdrowia. Reakcje przebiegają zazwyczaj łagodnie, jednak w niektórych przypadkach może dojść do ostrego zapalenia krtani, wysokiej gorączki co może prowadzić do stanu zagrażającemu ich życiu. W tym wypadku szybkie wezwanie pogotowia może uchronić chorego od zapaści i w konsekwencji od śmierci.

Legionelloza w natarciu

Jedną z najbardziej przykrych konsekwencji zetknięcia z klimatyzatorem jest zakażenie bakterią o nazwie Legionella pneumophila. Objawy zakażenia wyglądają na początku niewinnie i do złudzenia przypominają grypę, jednak u części osób zakażonych tą bakterią może rozwinąć się ciężka odmiana zapalenia płuc, która w skrajnych wypadkach może prowadzić do zgonu. Wczesne postawienie diagnozy jest utrudnione ze względu na konieczność przeprowadzenia skomplikowanych badań laboratoryjnych, dlatego każde nietypowe objawy towarzyszące nam dłużej niż kilka dni powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Wnioski

Odpowiednio czyszczona i dezynfekowana klimatyzacja jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia. Niestety duża liczba urządzeń w naszym kraju nie jest odpowiednio i na czas dezynfekowana, co w konsekwencji prowadzi do szeregu opisanych wyżej chorób. Dlatego, jeżeli tylko możemy, powinniśmy ograniczyć korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych oraz stosować się do ogólnie przyjętych zasad co pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko narażenia nas na przykre konsekwencje wywołane przez opisane wyżej schorzenia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.