Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Klimatyzator zasilany energią słońca i lodowy magazyn energii

Klimatyzator zasilany energią słońca i lodowy magazyn energii

Naukowcy z Chin opracowali i zbudowali klimatyzator zasilany energią słońca. Ponadto sprzęt magazynuje energię… w lodzie. Jak działa sprzęt?

PV i magazyn energii

Magazynowanie ciepła (ang. Thermal Energy Storage, TSA) to technologia, która pozwala na przechowywanie chłodu lub ciepła, aby wykorzystać je w chwili zapotrzebowania. Na przykład można zgromadzić ciepło, pochodzące z promieniowania słonecznego i użyć go w późniejszym czasie. Istnieje też możliwość przechowywania chłodu z zimniejszych okresów, który można spożytkować w ciągu gorącego lata.

Naukowcy z Chin skonstruowali przełomowy sprzęt, który może magazynować energię słoneczną nie w akumulatorze, ale w lodzie. Naukowcy odkryli, że urządzenie oparte na sprężarce o zmiennej prędkości i sterowniku MPPT wykazało bardzo dobrą zdolność do wytwarzania lodu. Klimatyzatory testowano razem z różnymi rozmiarami ogniw i przy różnych kątach padania promieni słonecznych.

Nowością jest połączenie systemu chłodzenia, który jest bezpośrednio zasilany energią słoneczną. Akumulator został zastąpiony tanim lodem mówią autorzy badania.

W skład grupy badawczej wchodzą naukowcy z Yunnan Normal University i Jiaxing University.

Lód, a nie bateria

Według chińskiej grupy badawczej klimatyzatory współpracujące z fotowoltaiką są często wyposażone w akumulatory, służące do przechowywania energii. Powoduje to między innymi problemy związane z niską wydajnością i dużą inwestycją początkową. 

Zaproponowany system składa się z: systemu fotowoltaicznego zbudowanego z 12-16 modułów monokrystalicznych o mocy 190 W, systemu sterowania opartego na falowniku i sterowniku MPPT, systemu do wytwarzania lodu (sprężarka), skraplacza, urządzenia przechowującego ciecz, parownika, pompy o zmiennej prędkości i wymiennika ciepła. 

źródło: pv-magazine.com, cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.