Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Klinika dla roślin

Klinika dla roślin

Rzepak, burak czy dynia, które jemy w różnych formach, mogą być poddane atakom grzybów, wirusów oraz bakterii. W Klinice Chorób Roślin i Banku Patogenów naukowcy sprawdzają, jak polskie uprawy sobie z nimi radzą.

W klinice roślin

Klinika Chorób Roślin działa w Instytucie Ochrony Roślin od 11 lat. To jedyne takie miejsce w Polsce, które sprawdza, jakie patogeny wywołują u roślin różne choroby wirusowe, bakteryjne i grzybowe. Naukowcy przyglądają się zarówno roślinom jadalnym, jak i ozdobnym.

Klinika analizuje głównie próbki roślin uprawnych, ziół, rzepaku, warzyw i zbóż, które to diagnozuje pod względem wystąpienia danej choroby. Obecnie Kolekcja Mikroorganizmów Patogenicznych dla Roślin obejmuje ponad 2000 izolatów grzybów i około 200 izolatów bakterii, sprawców chorób roślin uprawnych w Polsce. 

Liczba próbek roślin, które otrzymuje klinika, wzrosła do 1500 w 2021 roku. Według ekspertów z kliniki jest to spowodowane potrzebami producentów i rolników, którzy prowadzą gospodarstwa ogrodnicze, gospodarstwa rolne oraz indywidualne osoby, uprawiające rośliny na własny użytek.

Co się sprawdza w klinice roślin?

Prof. dr hab. Natasza Borodynko-Filas, Kierownik Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów, mówi, że ponad połowa z próbek, które przebadało w zeszłym roku grono specjalistów, dotyczyła rzepaku, z którego na ogromną skalę w Polsce produkowany jest olej. 

– Ponad połowa z nich [próbek] to: nowe odmiany i rody rzepaku, które testowane są pod kątem tolerancji na wirusa żółtaczki rzepy (turnip yellows virus) oraz zboża ozime – je z kolei badaliśmy pod kątem występowania wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (barley yellow dwarf virus)wyjaśnia profesor i dodaje:

Badania przeprowadzone na drugiej połowie próbek dotyczyły identyfikacji przede wszystkim fitopatogenicznych grzybów, wirusów oraz bakterii. 

fot. Przekrój poprzeczny przez korzeń buraka cukrowego zainfekowanego przez wirusy odglebowe buraka, mat. prasowy

Poznaj 5 zaskakujących faktów o zapylaczach!

Burak i tytoń

W 2021 roku klinika współpracowała także z Krajową Spółką Cukrową S.A. Wykonywała analizy buraków cukrowych pod kątem występowania bakterii ograniczających poziom cukru w korzeniach buraka cukrowego. Z kolei w kooperacji z Philip Morris Polska S.A. oraz mniejszymi producentami tytoniu, oceniano zdrowotność suszu tytoniowego przeznaczonego na eksport, w celu uzyskania obowiązkowego certyfikatu zdrowotności. 

Przetestowaliśmy kilkadziesiąt roślin zbóż ozimych pod kątem występowania wirusów przenoszonych przez mszyce i skoczki, a także partie nasion cukinii i patisona pod kątem występowania trzech wirusów przenoszonych z nasionami roślin dyniowatych: wirusa żółtej mozaiki cukinii, wirusa mozaiki arbuza oraz wirusa mozaiki ogórka. Nasze analizy obejmowały również badanie partii nasion bobiku przygotowanego na eksport pod kątem występowania Ascochyta fabae.

źródło: mat. prasowy

fot. Unsplash/Nils Lindner

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.