Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kobiety z Jemenu zasilają energią słoneczną całe wioski

Kobiety z Jemenu zasilają energią słoneczną całe wioski

Ponad połowa ludności wiejskiej Jemenu nie ma dostępu do energii, a w rankingach oceniających komfort życia kobiet kraj Półwyspu Arabskiego nie wypada najlepiej. Obie te kwestie rozwiązuje projekt mikrosieci, zainicjowanej przez kobiety. Energia z niej płynie do mieszkańców wiejskiej społeczności.

Nowa energia w Jemenie

Na obszarach wiejskich Jemenu duża część – nawet połowa mieszkańców nie ma dostępu do energii elektrycznej, a wielu z nich korzysta z mało ekologicznych rozwiązań, np. generatorów diesla. Zależność od tych urządzeń nie dawała oczekiwanych rezultatów pod względem środowiskowym i nie pokrywała zapotrzebowania na prąd. Projekt kobiet z miasteczka Abss zmienił tę sytuację, jednocześnie wzmacniając pozycję kobiet.

Na obszarze Abss to kobiety zmieniają przyszłość krajowej energetyki. Iman, kierowniczka elektrowni słonecznej z Abss została umieszczona na liście opublikowanej przez redakcję BBC jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych kobiet w 2020 roku. Dzięki instalacji fotowoltaicznej 10 000 osób ma teraz dostęp do czystej energii, a rachunki za prąd zostały obniżone o 65%. Mikrosieci to dobra droga dla jemeńskiej energetyki. Uważa się, że te mikrosieci są pierwszymi prywatnymi źródłami energii w kraju.

Umieszczenie mnie na liście BBC jest dla mnie, moich partnerów biznesowych i całego Jemenu, wielką dumą – dziękowała Iman. 

Projekt sieci słonecznej w Abss jesr realizowany z pomocą UNDP, czyli Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Działania tego programu skupiają się na najpilniejszych wyzwaniach, z jakim mierzą się mieszkańcy świata: głodem, biedą, niedemokratycznymi formami rządzenia, dyskryminacją, nierównością społeczną, kryzysach energetycznych i środowiskowych. 

Sześć stopni z 17 programu UNDP: zdrowie, czysta energia, zrównoważony rozwój, troska o klimat, życie na Ziemi, partnerstwo, fot. UNDP

Kobiety w fotowoltaice a dyskryminacja

Jak mówi szefowa projektu Iman, kobiety, które zainicjowały budowę instalacji, były na początku wyśmiewane. „Na początku wyśmiewali się z nas, że chcemy wykonywać męską pracę” – mówi Iman w wywiadzie dla UNDP. Nawet ojciec Iman był początkowo przeciwny pracy córki. Ale kiedy pogłębił swoją wiedzę i zrozumiał korzyści płynące z inicjatywy, zmienił swoje nastawienie.

Fotowoltaika w Jemenie, fot. UNDP Yemen

Do budowy i montażu instalacji w Abss przeszkolono 20 osób, a energia odnawialna zasiliła domy w Jemenie. Od tego czasu społeczność zdecydowanie zmieniła stosunek do kobiet. Jednym z pozytywnych efektów, które pojawiły się w kraju, była transformacja ideologiczna w społeczeństwie nastawionym na stereotypowe rozumienie świata i roli kobiet.

Społeczność szanuje nas, ponieważ jesteśmy właścicielkami firm. Projekt zbudował zaufanie i przełamał czerwoną linię w kontaktach z mężczyznami. Obecnie dokładamy się do miesięcznego budżetu rodzinnego, aby pokryć koszty żywności i zaspokoić inne potrzeby życiowe.

Kobiety w Jemenie z reguły nie mają wielu możliwości samodzielnego zarabiania na życie, dlatego Iman mówi do wszystkich kobiet: “pracuj z determinacją i pewnością, a twoje marzenia się spełnią, kobiety to nie tylko gospodynie domowe, są równe mężczyznom, którym dziękuję za zrozumienie i wsparcie.”

Program UNDP zmienił dwie kwestie w Jemenie: pozwolił uzyskać ludziom dostęp do taniej i ekologicznej energii oraz zapewnił dochody zmarginalizowanym, jemeńskim kobietom.

Kolejnym krokiem mają być kolejne mikrosieci w 100 regionach kraju, a niektóre z nich już powstają.

źródło: ye.undp.org, positive.news.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.