Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejna edycja Funduszy Norweskich dla środowiska

Kolejna edycja Funduszy Norweskich dla środowiska

Minister klimatu Michał Kurtyka oraz minister polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak razem z ambasadorem Norwegii Olavem Myklebustem podpisali umowę w sprawie nowego programu ,,Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Został on uruchomiony w ramach Funduszy Norweskich i EOG.

Kolejna edycja Funduszy Norweskich dla środowiska

Dwa lata przygotowywaliśmy się do wdrażania Programu, konsultując tematy z naszymi partnerami, wsłuchując się w głosy interesariuszy tego procesu, analizując polskie potrzeby, wynikające z badań i bogatych doświadczeń we wdrażaniu środków krajowych i zagranicznychpowiedział minister klimatu.Definiowaliśmy cele środowiskowe, jednocześnie mając na uwadze inne ważne czynniki funkcjonowania państwa i społeczeństwa – walkę z ubóstwem energetycznym, promowanie idei zrównoważonego rozwoju poprzez edukację oraz uwzględnianie potrzeb różnych grup – samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych.

Do głównych celów programu należy między innymi: łagodzenie zmian klimatu, poprawa jakości powietrza i redukcja emisji CO2. Budżet programu przekracza 164 milionów euro. Minister klimatu poinformował, że zostanie on zasilony dodatkowymi 115 mln euro ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zostaną one wykorzystane na program pożyczkowy obejmujący projekty z obszaru “Energia”.

Przed nami bardzo napięty i ambitny harmonogram działań – 12 konkursów dot. przyrody, energii, gospodarki o obiegu zamkniętym, klimatu, skierowanych do różnych grup beneficjentów. To ogromne wyzwanie dla instytucji wdrażających – Ministerstwa Klimatu przy wsparciu NFOŚiGWdodał szef resortu klimatu.Już dziś zapraszam na konferencję inaugurującą Program, która odbędzie się w Warszawie 3 marca. Będzie to okazja do uzyskania informacji nt. obszarów wsparcia i planowanych konkursów.


Fundusze Norweskie i EOG są programem, który działa wewnątrz krajów unijnych w ramach bezzwrotnego wsparcia finansowego. Środki pochodzą z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Obecnie trwa III edycja Funduszu. Polska z tego tytułu otrzymała do rozdysponowania 809,3 mln euro, co czyni ją największym beneficjentem programu. 

Fot. główna: Ministerstwo Klimatu/Michał Kurtyka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.