Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejna gałąź OZE ma problem wywołany przez koronawirusa – PSEW składa propozycje

turbina wiatrowa

Kolejna gałąź OZE ma problem wywołany przez koronawirusa – PSEW składa propozycje

Po poważnych problemach w branży fotowoltaicznej, epidemia koronawirusa zaczęła także wpływać na energetykę wiatrową. W wyniku wzrostu zachorowań w Hiszpanii, zamknięto już 3 fabryki elementów konstrukcyjnych. W całej Europie trzeba się spodziewać przerw w dostawach.

PSEW apeluje

Kolejna organizacja z branży OZE – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – wystosowała propozycje zmian do specustawy, która ma zapobiec recesji gospodarczej związanej z epidemią koronawirusa. 

Opóźnienia logistyczne w europejskim łańcuchu dostaw nakładają się na wcześniej obserwowane spowolnienie produkcji przemysłowej w Chinach. Dodatkowo, przy coraz większej liczbie osób objętych kwarantanną, liczymy się także z możliwością opóźnień w realizacji prac serwisowych i instalacyjnych. Dlatego polska branża wiatrowa, która po aukcjach w 2018 i 2019 r. realizuje największe w historii inwestycje w nowe moce OZE, jest zmuszona prosić o przesunięcie terminów ustawowych na dostarczenie pierwszej energii do sieci – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes(PSEW). 

Przesunięcie rozpoczęcia sprzedaży energii dla nowych mocy

PSEW chce, aby terminy rozpoczęcia sprzedaży energii dla nowych mocy z elektrowni wiatrowych przeniesiono o 12 miesięcy. W swojej propozycji Stowarzyszenie dało warunek jednak tylko jednorazowego wniosku o przedłużenie harmonogramu dla przedsiębiorcy, który jest pewny, że nie zdąży przed ustawową datą. W przypadku kontraktu wygranego drogą aukcyjną oraz umów na sprzedaż energii powstałych w oparciu o rynek, zmiany harmonogramu przewidywały dłuższy czas.

Zniesienie zakazu przemieszczania się dla ekip serwisowych

PSEW dodatkowo zaproponowało, aby zniesiono zakaz przemieszczania się dla ekip serwisowych, które zajmują się elektrowniami wiatrowymi w całej UE. Na podobnych zasadach wyłączeni z kwarantanny są kierowcy pracujący w transporcie międzynarodowym. Takie firmy instalatorsko-serwisowe, realizujące inwestycje poza Polską, jeśli zostaną prawnie zatrzymane w kraju, to stracą na konkurencyjności, co znacznie osłabi polską branżę.

źródło: energetyka24.com, fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.