Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejna szansa Abu Zabi na rekordowo niskie ceny energii PV

Kolejna szansa Abu Zabi na rekordowo niskie ceny energii PV

W 2018 roku władze Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, planują zorganizować kolejny, drugi przetarg na budowę dużego parku fotowoltaicznego. Przewiduje się, że może paść kolejny rekordowy poziom niskiej ceny za energię elektryczną wytworzoną w systemach solarnych.

Przedstawiciele państwowego podmiotu Abu Dhabi Water & Electricity Authority (ADWEA) ogłosili, iż w tym roku nowy przetarg będzie dotyczył energii słonecznej o mocy przekraczającej 350 MW. W 2015 roku zorganizowano w stolicy ZEA pierwszy przetarg – ogłoszenie także dotyczyło 350-megawatowego parku solarnego. Do konkursu przystąpiło aż trzydzieści cztery spółki i konsorcja z branży energetycznej. Zwycięzcami przetargu zostały firmy JinkoSolar i Marubeni, które sygnowały kontrakty na realizację projektu o łącznej mocy 1,177 MW przy rekordowej cenie 0,0242 dolara.

Na Bliskim Wschodzie w ciągu kilku ostatnich lat odnotowano już kilka rekordowych ofert taryfowych na energię słoneczną. Atutem regionu jest duże nasłonecznienie, które władze krajów z tego obszaru chcą odpowiednio wykorzystać. Niedawno Arabia Saudyjska otrzymała ofertę rekordowej taryfy na poziomie 0,0179 dolara od konsorcjum EDF i Masdar. Z kolei sąsiedni emirat, Dubaj, pracuje obecnie nad 5-gigawatowym parkiem solarnym z zainstalowanymi mocami na poziomie 1,7 GW. Abu Zabi jest już gospodarzem jednego z największych, skoncentrowanych projektów energetyki słonecznej w Azji w postaci parku Shams 1. Abu Zabi podkreśla swój udział z rozwoju zrównoważonej energetyki, o czym świadczy m.in. film opublikowany przez ADWEA.

Emiraty Arabskie, chociaż są czwartym co do wielkości producentem ropy naftowej w ramach OPEC, poczyniły znaczące kroki w rozwoju energetyki odnawialnej. Tak samo jak Arabia Saudyjska władze ZEA chcą zmniejszyć swoją zależność od czarnego złota. Emiraty intensywnie inwestują w farmy słoneczne. Władze tego państwa podkreślają w wielu wypowiedziach, że ich celem jest stworzenie miast najbardziej inteligentnych i zrównoważonych pod względem energetycznym na całym świecie. Należy podkreślić, że Emiraty są także gospodarzem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Według Bloomberg New Energy Finance (BNEF) Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się wśród największych światowych inwestorów w dziedzinie czystej energii w 2017 roku, po tym jak dały zielone światło dwóm największym projektom słonecznym. Emiraty odnotowały 23-krotny wzrost inwestycji w energetykę słoneczną, dochodząc do poziomu 2,2 miliarda dolarów.

Źródło: Gulf Business, ADWAE, Bloomberg New Energy Finance, Clean Technica

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.