Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejne pozwy! Czy władze miast i Skarb Państwa zapłacą za smog?

Kolejne pozwy! Czy władze miast i Skarb Państwa zapłacą za smog?

O tym, że artyści pozywają Warszawę za smog, pisaliśmy już w kwietniu tego roku. Jak widać, akcja #pozywamsmog nabiera tempa. Do Katarzyny Ankudowicz, aktorki, która wystosowała pozew, dołączyli kolejni artyści i celebryci, a wśród nich Tomasz Sadlik, prof. Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, Lesław Żurek, Mariusz Szczygieł i Grażyna Wolszczak.

Już 10 stycznia 2019 roku w warszawskim sądzie odbędzie się pierwsza rozprawa. Rozpatrzony zostanie pozew aktorki Grażyny Wolszczak. aktorka w wypowiedzi dla portalu SmogLab powiedziała – “Siedzimy z Kasią w jednej garderobie w teatrze. Jako że jest zaangażowana w temat smogu, mówiła o tym bardzo dużo. Ale nawet nie chodzi o to, że Kasia jest bardzo przekonująca. Smog jest po prostu tak mocnym tematem, że nie wyobrażam sobie, żebym mogła się nie włączyć”.

Jak twierdzi mecenas Radosław Górski: “Jest szansa, że ten proces pójdzie sprawnie”. Nie wiadomo jednak, czy wyrok zapadnie już na pierwszej rozprawie. Gra toczy się o wysoką stawkę.

W całą akcję włączają się kolejne osoby. Wkrótce ma ruszyć nabór do pozwu zbiorowego. Zdaniem mecenasa już indywidualne pozwy przynoszą efekt. Podstawą pozwów są między: badania NIK czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Celem jest uświadomienie władz, że muszą wziąć odpowiedzialność za jakość powietrza w Polsce. Zła jakość powietrza przyczynia się do naruszenia dóbr osobistych. Z powodu smogu mieszkańcy miast narażeni są na ograniczenie swojej aktywności. Zanieczyszczone środowisko przyczynia się bowiem do problemów zdrowotnych, zwłaszcza chorób układu oddechowego. Konsekwencją smogu jest także śmierć – rocznie z powodu smogu umiera 45 000 osób.

Wydaje się, że rząd jak i samorządy lokalne robią wciąż za mało, by walczyć ze smogiem. Analizując wypowiedzi kandydatów, startujących w wyborach na stanowisko prezydenta w różnych miastach Polski, można zauważyć, przynajmniej u części z nich, brak konkretnych rozwiązań na walkę ze smogiem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.