Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejny cyklon w Indonezji. Dlaczego występują coraz częściej?

easttimor

Kolejny cyklon w Indonezji. Dlaczego występują coraz częściej?

Cyklon tropikalny, który nawiedził odległe zakątki południowo-wschodniej Indonezji pochłonął do tej pory co najmniej 128 ofiar. Trwają poszukiwania kolejnych osób. 

Kolejna klęska żywiołowa

W akcji poszukiwawczej biorą udział służby ratunkowe lądowe oraz śmigłowce. Dzisiaj, 6 kwietnia do pomocy miało zaangażować się wojsko. Na wyspach Nusa Tenggara, gdzie cyklon tropikalny Seroja wywołał silne wiatry i ulewne deszcze, znajdują się zaginieni.

Gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi utrwalił na video lokalny urzędnik z wioski Tanjung Batu na wyspie Lembata. Na wyspie znajduje się wulkan Mount Ile Lewotolok, z którego wypływa zimna lawa. Minęły zaledwie 4 miesiące od poprzednich wypływów zimnej lawy z Mt Ile Lewotolok. Wówczas ewakuowano 5500 mieszkańców. Zimna lawa wydobywa się szczególnie w okresach ulewnych deszczów.

źródło: weather.com, zdj.: Joy Christian

Zmiażdżone domy

Cyklon, który spowodował osunięcia się ziemi, deszcze i porywiste wiatry, doprowadził do powalenia drzew, wzburzenia na morzu i zniszczenia domów. Mieszkania wielu ludzi pochłonęły strumienie błotnistej wody powodziowej. Władze podały, że liczba ofiar może być większa, jeśli ratownicy dotrą do najbardziej dotkniętych kataklizmem punktów.

Tym razem ewakuowano co najmniej 8424 osób. Ponad 2000 lokali zostało wyłączonych z użytku, opuszczona została siedziba szpitala. Szacuje się, że ponad 100 domów zostało poważnie uszkodzonych przez cyklon. Przeniósł się on teraz nad Ocean Indyjski i kieruje się w stronę północnej Australii.

Zmiany klimatu przyczyną częstszych klęsk

Dyrektor indonezyjskiej agencji meteorologicznej Dwikorita Karnawati powiedziała, że obecne tak często występujące cyklony na terenie Indonezji można przypisać zmianom klimatycznym. 

Cyklon tropikalny Seroja miał pierwszy raz tak ogromny wpływ, ponieważ uderzył w ziemię. To nie jest powszechne zjawisko powiedziała dyrektor na konferencji prasowej.

Niektórzy mieszkańcy wyspy Lembata mogli zostać siłami natury porwani wraz z błotem do morza. Z powodu ekstremalnych warunków i braku sprzętu zaraz po odnotowaniu klęski w regionie, pierwsze poszukiwania zaginionych mogły być prowadzone tylko przy brzegu morza.

Prezydent Joko Widodo zorganizował we wtorek posiedzenie gabinetu, aby przyspieszyć proces ewakuacji i zorganizować pomoc humanitarną dla poszkodowanych.

źródło: reuters.com, weather.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.