Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejny rekord fotowoltaiki w Niemczech

Kolejny rekord fotowoltaiki w Niemczech

Niemcy są jednym z wiodących krajów z udziałem OZE w miksie energetycznym. W połowie bieżącego roku udało im się pobić kolejny rekord zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi.

W styczniu 2018 roku pisaliśmy o niemieckim sukcesie w zakresie wykorzystania energii całkowicie uzyskanej z odnawialnych źródeł w pierwszym dniu nowego roku. Teraz Niemcy mają kolejny powód do dumy. Jaki? Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosło o 50%, a to dopiero połowa roku – wynik może jeszcze ulec zmianie.

Ostatnie susze i wysokie temperatury odciskają piętno na gospodarce energetycznej UE. Widać to szczególnie na przykładzie krajów skandynawskich – w których elektrownie wodne dostarczają mniej energii, a tradycyjnym, konwencjonalnym elektrowniom grozi przeciążenie. Nasi zachodni sąsiedzi dzięki rozwiniętej fotowoltaice biją rekordy, ale co ważniejsze, stabilizują sytuację energetyczną innych krajów europejskich. Podczas zwiększonego zapotrzebowania na energię kraj ten zabezpiecza sieć energetyczną przed blackoutem (przeciążeniem) i podwyżkami cen za energię.

Oprócz tego w Niemczech w samym czerwcu zainstalowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 342 MW. To liczba, która przekracza wszystkie instalacje fotowoltaiczne zrealizowane w Polsce. Wśród instalacji postawionych w czerwcu w Niemczech są farmy (158,8 MW) i mikroinstalacje fotowoltaiczne (183,6 MW). 31 lipca gdy w Polsce odnotowano rekord letniego zapotrzebowania na energię (wynoszącego 23GW), w Niemczech same elektrownie słoneczne dostarczały taką samą moc – a to stanowiło zaledwie połowę z uzyskanej energii, bo źródła konwencjonalne dostarczyły drugie tyle.

Aż osiem na dwadzieścia miejsc w rankingu największych deweloperów naziemnych farm fotowoltaicznych zajmują firmy niemieckie. Pierwsze miejsce póki co zajmują Stany Zjednoczone.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.