Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kolejny sukces błękitnej rewolucji, czyli trzecia edycja Open Eyes Economy Summit

Kolejny sukces błękitnej rewolucji, czyli trzecia edycja Open Eyes Economy Summit

20 i 21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała miejsca trzecia odsłona Open Eyes Economy Summit międzynarodowego kongresu ekonomii opartej na wartościach. 200 mówców przyciągnęło do Krakowa 2500 uczestników, aby rozmawiać o zrównoważonym rozwoju, inspirować oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniami.

Odpowiedzialność społeczna, przyszłość wolnego rynku, demokracja i ekologia, świadome gospodarowanie zasobami, zdrowa żywność, wpływ internetu na społeczeństwo, a także innowacyjne rozwiązania dla miast i regionów – to tylko część tematów, które tworzyły tygiel rozmaitości, jakim jest Open Eyes Economy Summit. Rozważania tegorocznej edycji kongresu toczyły się wokół pięciu bloków tematycznych: firma-idea, marka – kultura, miasto-idea, człowiek – praca oraz ład międzynarodowy. Zaproszeni przez organizatorów wyjątkowi goście przeprowadzili ciekawe i pouczające wykłady, wzięli udział w inspirujących dyskusjach, stoczyli „bitwy słowne”, a także inspirowali podczas kameralnych spotkań w specjalnych meeting points.

Trzecia edycja OEES stała się dojrzałym spotkaniem ambitnej intelektualnie publiczności złożonej z prawie 2500 ludzi. Bezkompromisowy merytorycznie program to główna zaleta szczytu. Wydarzenie stało się markowe, zupełnie odróżniając się od innych tego rodzaju w Europie. Udało się jednocześnie zachować jego cechy charakterystyczne: międzypokoleniowość, multidyscyplinarność i pozytywną atmosferę. Lubię to, że OEES pozostaje najładniejszym kongresem w Polsce, a naszych gości cechuje ogromne zaangażowanie – mówi Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny OEES.

Pierwszy dzień OEES był pełen pasjonujących dyskusji, inspirujących wystąpień i nowych znajomości. Kongres rozpoczął się od wystąpienia grupy Art Color Ballet, która wprawiła uczestników w zachwyt i zadumę. Scenografia sceny głównej – drzewo wykonane przez krakowskich artystów metodą string art – podkreślało bajkowy charakter przedstawienia. Po przedstawieniu został wyświetlony przygotowany przez organizatorów krótki film opisujący ideę kongresu otwartych oczu, jego założenia, a także podejmowaną tematykę. Inaugurację kongresu zwieńczyło przemówienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosława Gowina. W ramach sesji inauguracyjnej na mównicy pojawili się m.in. Luca Jahier – przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz prof. Jacqueline Cramer – była minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i środowiska w Holandii, a także prof. Shalini Randeria – rektor Institute for Human Science w Wiedniu oraz prof. Jacek Purchla – przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z wyróżniających się wydarzeń był happening Cecylii Malik nad Wisłą.

Drugi dzień kongresu rozpoczęło m.in. wystąpienie rzecznika praw obywatelskich – Adama Bodnara. Na mównicy pojawili się także: David Briggs – CEO Velux Group, Jennifer Morgan – dyrektor generalna Greenpeace International, prof. Zhu Wenyi z Uniwersytetu Tsinghua, Janina Ochojska – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej czy Mateusz Zmyślony – dyrektor kreatywny OEES i agencji ESKADRA. W ramach sesji specjalnej „Mała czarna wielka sprawa” wyemitowano film o łańcuchu dostaw i produkcji kawy w Rwandzie The Second Sunrise. Coffee and Rwanda w reżyserii Karola Kowalskiego wyprodukowany przez Fundację GAP. Ciekawą dyskusję przeprowadzili też czescy goście: David Černý – artysta, twórca m.in. „Entropy” oraz Tomáš Sedláček – ekonomista, autor Ekonomii Dobra i Zła. Kongres zakończył prof. Jerzy Hausner, podsumowując dwa dni ekonomicznej wymiany myśli.

Świat głównie koncentruje się na środkowym rozumieniu czasu, który płynie w zamkniętym obiegu; który coraz szybciej ma oznaczać coraz więcej, ale w istocie oznacza coraz gorzej. Dlatego potrzebna jest nam społeczna przestrzeń działalności gospodarczej, w której bierzemy odpowiedzialność za przyszłość. Rozwój nie zależy od jednego mechanizmu, od jednego wymiaru – zależy tak samo od kultury, jak od finansów, od edukacji oraz produktywności i innowacji. Otwórzmy oczy, zdobądźmy się na aksjonormatywną refleksję, odwołajmy się do wartości egzystencjalnych, zastanówmy się, czy inne rozwiązania nie przyniosą większych możliwości. Nie rezygnujmy z tego, co tu i teraz z dokonywania transakcji ale nie zapominajmy o partnerstwie i przekształcaniu go w relacje. Bo tylko wtedy opłaca się inwestować i brać odpowiedzialność za przyszłość – gdy sami ją tworzymy – powiedział prof. Jerzy Hausner w wystąpieniu podsumowującym Open Eyes Economy Summit 2018.

Prace nad przyszłą edycją już się rozpoczęły i została ona zaplanowana na 19–20 listopada 2019 r. W 2019 roku wyruszymy także w podróż po Polsce i świecie – czwartą edycję kongresu poprzedzą spotkania, seminaria i wydarzenia propagujące ideę Open Eyes Economy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.