Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Komisja Europejska nie zrezygnuje z Zielonego Ładu

Komisja Europejska nie zrezygnuje z Zielonego Ładu

W Brukseli pojawiły się głosy, by z powodu pandemii Komisja Europejska wstrzymała działania w związku z wdrażaniem Zielonego Ładu. Frans Timmermans powiedział jasno, że nie zamierza rezygnować z objętego przez Europę kierunku. 

– Komisja Europejska nie zrezygnuje z dążenia do dekarbonizacji i przestawiania europejskiej gospodarki na bardziej przyjazne środowisku tory – takie przesłanie przekazał europosłom wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Komisja Europejska podkreśla, że wręcz wykorzysta kryzys związany z koronawirusem, by wprowadzić działania w sposób radykalny. 

Zielony Ład w Europie

Timmermas zwrócił uwagę na to, że zasady Zielonego Ładu mają nie tylko zaradzić kryzysowi klimatycznemu i uratować bioróżnorodność, ale mają też zapewnić Europie wzrost gospodarczy. Krok w tył oznaczałby finansowanie starego modelu, co zdaniem Timmermansa jest stratą czasu i pieniędzy. 

– Stara gospodarka może być wówczas mniej więcej odbudowana, ale nie będziemy mieli środków, żeby dokonać transformacji. Wówczas stracimy podwójnie. To jest coś nie do zaakceptowania i musimy tego uniknąć za wszelką cenę – podkreślił Holender.

W Brukseli pojawiły się głosy, by zatrzymać na dwa, trzy lata Zielony Ład i opóźnić proces dekarbonizacji, co miałoby dać oddech przemysłowi węglowemu. 

Tymczasem Komisja Europejska już zapowiada na jesień nowe regulacje, które będą dotyczyły redukcji gazów cieplarnianych na 2030 r. 

„Krótkoterminowo powinniśmy się skoncentrować na zielonym planie, który da szybko efekty w postaci miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Powinniśmy np. pomagać budującym, żeby umieszczali panele słoneczne na dachach. Powinniśmy pomagać właścicielom domów w ich izolacji. Powinniśmy pomagać rodzinom, które chcą, albo muszą kupić nowy samochód, by był on +czysty+” – wymieniał wiceprzewodniczący KE.

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.