Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Komisja Europejska zmieni cele redukcji CO2 na 2030 rok

ursula von der leyen

Komisja Europejska zmieni cele redukcji CO2 na 2030 rok

16 września w Parlamencie Europejskim odbędzie się prezentacja dorocznego raportu o stanie Unii Energetycznej. Właśnie wtedy przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosi cel klimatyczny dotyczący redukcji CO2 na 2030 rok. 

Bardziej ambitne cele 

Jak dotąd Unia Europejska deklarowała 40-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Przełom nastąpił w grudniu 2019, kiedy obejmująca stanowisko Ursula von der Leyen zapowiedziała, że zwiększy tę wartość do 50-55%. Jednak w związku z pandemią koronawirusa pojawiły się protesty, aby cel utrzymać na poziomie 40% – w przeciwnym razie przemysł poniesie wysokie koszty. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” donosi jednak, że przewodnicząca zamierza dotrzymać obietnicy.

Przemysł ostrzega

Jeśli cel redukcji CO2 na poziomie 55% zostałby wprowadzony, emisję musiałyby obniżyć niemal wszystkie sektory gospodarki. Przemysł motoryzacyjny od dawna sprzeciwia się zaostrzeniu celów klimatycznych, więc spełnienie jego żądań wiązałoby się z wyższymi wymogami w pozostałych branżach. Przypomnijmy, że obecnie w Unii Europejskiej obowiązuje nakaz nabywania praw do emisji, aby móc prowadzić działalność produkującą CO2. Według analizy Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) ustalenie celu deklarowanego przez von der Leyen doprowadzi do znacznego wzrostu cen energii. 

A może 65?

Parlament Europejski zamierza ustalić swoje stanowisko do październikowego szczytu, na którym ochrona klimatu będzie przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów. Pojawiły się nawet głosy o redukcji emisji CO2 na poziomie 65%. Pomysłodawczynią takiej opcji jest Jytte Guteland, eurodeputowana ze Szwecji. Michael Bloss, europoseł z ugrupowania Zielonych przekonuje, że jest to ekonomicznie możliwe, jednak w perspektywie długoterminowej – do 2050 roku. 

Źródło: faz.net

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.