Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kompost zamiast trumny. Kalifornia zalegalizowała kompostowanie ludzkich zwłok

Kompost zamiast trumny. Kalifornia zalegalizowała kompostowanie ludzkich zwłok

Kalifornia dołączyła do listy miejsc zezwalających na kompostowanie ludzkich zwłok. To ekologiczna forma pochówku, która pozwala na wieczny spoczynek w zgodzie ze środowiskiem. 

Kompostowanie ludzkich zwłok legalne w Kalifornii 

Kalifornia jako piąty stan USA zalegalizowała kompostowanie ludzkich zwłok jako formę pochówku. Pierwszym stanem, w którym kompost stał się możliwą alternatywą dla trumny  był Waszyngton. Następnie w 2021 roku dołączyło do niego Kolorado, a w 2022 roku również Vermont i Oregon. Co skłania rządzących do otwierania się na nowe alternatywy? 

Tradycyjne pochówki nie są ekologiczne

Najpopularniejszą formą pochówków, m.in. przez zmniejszającą się ilość dostępnego miejsca na cmentarzach, ale również znacznie niższe koszty od tradycyjnej metody, jest kremacja, czyli spalanie ciała zmarłej osoby. Sam proces jest niezwykle energochłonny i emituje duże ilości pyłów oraz dwutlenek węgla. Jedna kremacja uwalnia średnio 240 kg CO2 do powietrza na ciało. Na całym świecie kremacja emituje ponad 6,8 miliona ton metrycznych dwutlenku węgla rocznie, czyli więcej niż Islandia, Urugwaj czy Kongo. 

Pochówki w trumnach są równie szkodliwe dla środowiska. Do balsamowania ciała używa się chemikaliów, które następnie przenikają do gleby, m. in. etanol, metanol i formaldehyd. Konstrukcja trumien i nagrobków pochłania setki tysięcy kilometrów kwadratowych lasów i nawet 2 tony betonu rocznie. 

Na czym polega kompostowanie ludzkich zwłok? 

Kompostowanie ludzkich zwłok, inaczej Naturalna Redukcja Organiczna (NOR) to nic innego, jak pozwolenie na naturalny rozkład ciała w glebie. W przypadku Recompose, jednego z popularniejszych domów pogrzebowych zajmujących się kompostowaniem ciał, proces polega na umieszczeniu zmarłej osoby w temporalnej trumnie wśród materiałów organicznych. Naturalna Redukcja Organiczna zachodzi w temperaturze ok. 50-70℃. W tradycyjnej trumnie ciało niszczeje przez dziesiątki lat, w roślinnej alternatywie zwłoki rozkładają się od 30 do 60 dni. Z każdej zmarłej osoby powstaje około metr sześcienny gleby, która może być potem wykorzystana do użyźnienia gleby. 

Kompostowanie ludzkich zwłok kosztuje ok 4 tys. dolarów. Dla porównania pochówek w trumnie to cena wynosząca ponad 7 tys., a w przypadku kremacji – 6 tys. dolarów. 

Proces kompostowania ludzkich zwłok zaprezentowany na manekinie w domu pogrzebowym Recompose. Źródło: recompose.life

Katolicy sprzeciwiają się kompostowaniu ciał 

Decyzji o zalegalizowaniu kompostowania ludzkich zwłok w Kalifornii sprzeciwili się stanowa konferencja katolicka. Kathleen Domingo, przewodnicząca Kalifornijskiej Konferencji Katolickiej, powiedziała, że kompostowania ciała to zdegradowanie człowieka do zwierząt gospodarskich, które tworzy duchowy, emocjonalny oraz psychologiczny dystans w stosunku do zmarłego. 

To redukcja ludzkiego ciała do zwykłego jednorazowego użytku dodała Kathleen Domingo

W Nowym Jorku, gdzie zaproponowano ustawę o kompostowaniu ludzi, Konferencja Katolicka Stanu Nowy Jork wyraziła podobny sprzeciw, pisząc, że proces ten nie „chroni i nie zachowuje podstawowej godności ludzkiej i szacunku”.

Źródła: theguardian.com, smithsonianmag.com, recompose.life, catholicnewsagency.com

Fot. główna: recompose.life

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.