Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Konferencja EuroPower. W Polsce mamy już 500 tys. prosumentów

konferencja europower

Konferencja EuroPower. W Polsce mamy już 500 tys. prosumentów

Polska. Chcemy zielonej transformacji, ale już na starcie mamy trudniej niż reszta krajów. Sprawdź, co o rozwoju polskiej energetyki mówią eksperci.

Kompas dla transformacji

Panel dyskusyjny rozpoczął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Szef resortu podkreślił, że konferencja stanowi platformę dialogu o aktualnych informacjach dotyczących transformacji energetycznej. 

Polska w ostatnim czasie poczyniła milowy krok naprzód jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną – powiedział Kurtyka, i dodał: – Polityka energetyczna Polski 2040 jest kompasem, który jasno wskazuje kierunki, w jakich będzie zmierzać system energetyczny i gospodarka. 

Minister zwrócił również uwagę na wzrost liczby prosumentów w Polsce z czterech tysięcy w 2015 roku do 500 tysięcy obecnie. 

W gronie ekspertów

Rozmowę na temat polityki energetycznej Polski prowadził Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert. Wśród prelegentów znaleźli się: 

  • Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Minister Klimatu i Środowiska
  • Zbigniew Gryglas, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych
  • Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki
  • Paweł Cioch, Wiceprezes ds. Korporacyjnych, PGE
  • Dorota Dębińska-Pokorska, Partner, PwC
  • Piotr Listwoń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych, TGE
  • Paweł Majewski, Prezes Zarządu, PGNiG
  • Rafał Soja, Prezes Zarządu, TAURON Sprzedaż
  • Roman Szwed, Prezes Zarządu, Atende.

Dążenie do zeroemisyjności

Prelegenci zgodnie stwierdzili, że podstawą systemu energetycznego Polski będą zielone i zeroemisyjne źródła

Morska energetyka wiatrowa będzie jednym z filarów przyszłego miksu energetycznego. Mamy bardzo dobre warunki na Morzu Bałtyckim – powiedział Zbigniew Gryglas, dodając, że koszt projektu wyniesie ok. 120 mld zł. 

Jednak, jak zauważył szef MKiŚ, Polska przystępuje do transformacji z innego miejsca niż reszta krajów. Obecnie energia pochodzi w prawie 70 proc. z węgla. Dlatego ważnym uzupełnieniem transformacji energetycznej jest wykorzystanie gazu i biogazu. 

– PEP 2040 przypisuje gazowi ziemnemu rolę paliwa przejściowego w transformacji. To samo wynika z ustaleń szczytu Rady Europejskiej zauważył Paweł Majewski.

Moc w rękach prosumentów 

Odnawialnymi źródłami energii coraz bardziej interesują się również przedsiębiorstwa energetyczne. 

– W połowie wieku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Chcemy to osiągnąć poprzez morską energetykę wiatrową, niedawno podpisaliśmy umowę o współpracy z Orsted, który jest globalnym liderem w tej branży – powiedział Paweł Cioch.

Z kolei Rafał Soja zauważył, że nowoczesne rozwiązania są chętnie przyjmowane przez klientów. Dodał, że w sieci Tauronu obecnie znajduje się ok. 150 tys. prosumentów

Konferencja EuroPOWER i OZE Power odbywa się w dniach 28-29 kwietnia w formule online. Relacje z paneli będziemy publikować w naszym portalu. Zachęcamy również do obserwowania nas na Twitterze

Fot. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE Power / Twitter 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.