Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Koniec “mokrych targów” w Wuhan? Jest oficjalne stanowisko władz

koronawirus, pies, prawa zwierząt, klatka

Koniec “mokrych targów” w Wuhan? Jest oficjalne stanowisko władz

Chociaż na problem dość popularnej w Chinach praktyki spożywania dzikich zwierząt organizacje zajmujące się prawami zwierząt zwracały uwagę już wcześniej, to pandemia koronawirusa spowodowała, że ludzie na całym świecie dostrzegli skalę problemu. Teraz przyszedł czas na zmiany w chińskim prawie.

Wszystko zaczęło się od nietoperza. Według wstępnych przypuszczeń naukowców to właśnie konsumpcja tego zwierzęcia przez człowieka miała zapoczątkować trwającą od kilku miesięcy pandemię koronawirusa.

Problem na skalę krajową

Na chińskich tzw. mokrych targach sprzedawane są dzikie zwierzęta, które następnie najczęściej są zjadane. Obraz tych miejsc może przerażać, zdarza się, że wciąż jeszcze żywe zwierzęta są bardzo często przetrzymywane w ciężkich warunkach.

O epidemiologicznym zagrożeniu związanym z mokrymi targami alarmowano jeszcze przed wybuchem pandemii. Zwracano uwagę między innymi na brak zachowania norm sanitarnych. 

Koronawirus przyczyną zmian w chińskim prawie?

Takie miejsce funkcjonowało także w Wuhan, w którym wykryto przypadki zachorowań na Covid-19. 

Kilka miesięcy od wybuchu pandemii władze Wuhan wydały oficjalny komunikat, z którego wynika, że spożywanie zwierząt będzie tam zakazane. Co więcej, zakazowi podlega również polowanie, a także hodowla dzikich gatunków zwierząt w celach konsumpcyjnych.

Przewidywane są odszkodowania

Nakaz ten wiąże się z wypłacaniem odszkodowań osobom, które do tej pory zajmowały się tym legalnie. Stawki takiego odszkodowania zostały już wstępnie ustalone i będą wypłacane w zależności od tego, jakiego gatunku było hodowane zwierzę. 

Działania władz Wuhan były następstwem zmian przeprowadzanych na szczeblu Chińskiego Parlamentu, który już w lutym zapowiadał nowelizację dotychczasowego prawa związanego z hodowlą i konsumpcją dzikich gatunków zwierząt. 

Stopniowo takie zmiany mają objąć cały kraj. 

Źródło: wiadomości.radiozet.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.