Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Konkurs na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Nagrodą jest milion złotych

Konkurs na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Nagrodą jest milion złotych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainicjowało w Poznaniu konkurs Wielkie Wyzwanie. Problem do rozwiązania to “droga i nieekologiczna energia”. Zadaniem jest “złapanie” i zmagazynowanie energii z wiatru. Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę pieniężną.

“Twoim wyzwaniem będzie opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. W założonym okresie czasu urządzenie powinno jak największą część dostarczonej energii wiatru przetworzyć w energię elektryczną. Urządzenie musi być przystosowane do wykorzystania wiatru cechującego się dużą zmiennością prędkości, gęstości oraz kierunku. Ponadto musi być przystosowane do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych, być możliwie najcichsze oraz cechować się estetyką” – czytamy na oficjalnej stronie konkursu.

Problem-driven research: podany problem, rozwiązanie z rynku

Do konkursu może przystąpić każdy: od entuzjastów, po przedsiębiorstwa i instytucje naukowe. Inicjatywa wystartowała 1 października, jednak etap konkursowy rozpocznie się w grudniu, podczas konferencji otwarcia. Wówczas będziemy mogli poznać szczegóły oraz regulamin. – Jest nieograniczona liczba uczestników – każdy może się zgłosić. Jest bardzo niska bariera wejścia: finansowa, intelektualna, każda inna. Po prostu trzeba mieć pomysł i zaryzykować – powiedział Dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Projekt przydomowej elektrowni wiatrowej to pierwsze i prawdopodobnie jedno z wielu kolejnych Wielkich Wyzwań od NCBR. Inicjatywa Wielkie Wyzwanie powstała na bazie formuły Grand Challenge, przedstawionej przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) z 2004 roku. Instytucja przedstawia konkretny problem do rozwiązania za pomocą projektu technologicznego. Ponieważ to właśnie efekt jest ważniejszy od środków, do konkursu może przystąpić każdy.

Ministrowie zachęcają do Wielkiego Wyzwania

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że: Wielkie Wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów ukrytych m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich.

– Żeby podnieść poziom innowacyjności wśród polskiego społeczeństwa potrzeba nie tylko zachęt legislacyjnych czy czysto biznesowych, ale szukania i promowania ludzi z pasją, którzy mogą stać się ambasadorami postępu technologicznego w określonym obszarze. Ogłaszając pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie, chcemy zasiać entuzjazm naukowy i pokazać, że nieograniczona wyobraźnia, pomysłowość i przedsiębiorczość to nasza polska droga do sukcesu – komentuje Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wielkie Wyzwanie ma być jednym z oręży do walki ze smogiem oraz zwiększenia wykorzystania OZE. Konkurs może ujawnić nowatorskie rozwiązania pozyskiwania energii poza siecią i generowania oszczędności np. w gospodarstwach domowych.

Po grudniowej konferencji następna odbędzie się w marcu 2020 roku i będzie poświęcona uczestnikom. Podczas niej uczestnicy będą mogli skonsultować się z ekspertami. W maju nabór zostanie zakończony, a finał nastąpi jesienią. Dyrektor NCBR zapewnił, że autor zwycięskiego projektu pozostanie jego właścicielem oraz będzie mógł go rozwinąć i skomercjalizować.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.