Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Konsultacje publiczne projektu “Polskiej Strategii Wodorowej” rozpoczęte

polska strategia wodorowa

Konsultacje publiczne projektu “Polskiej Strategii Wodorowej” rozpoczęte

14 stycznia 2021 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło konsultacje publiczne projektu “Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”. Dokument określa cele w zakresie rozwoju wykorzystania technologii wodorowych w Polsce. 

Strategia rozwoju sektora wodorowego w Polsce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztof Kubów przedstawili założenia “Polskiej Strategii Wodorowej” podczas konferencji prasowej. 

Ambicją Rządu RP jest rozwój silnych krajowych i lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości gospodarki wodorowej oraz ich wykorzystanie na rzecz utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki przy równoczesnym poszanowaniu środowiska i klimatu. Realizacja strategii wesprze sprawiedliwą transformację energetyczną i doprowadzi do awansu znaczenia polskich technologii w Europie i na świecie – skomentował Michał Kurtyka. 

Projekt analizuje aktualną sytuację rynku wodoru 

W projekcie znajdziemy analizę aktualnego stanu rynku wodoru, w tym genezę podstawowych przeszkód technologicznych i biznesowych. Ponadto dokument wyznacza kierunki, w których powinien rozwijać się rynek, aby w kolejnej dekadzie funkcjonować w skali pozwalającej konkurować z paliwami konwencjonalnymi. 

Jest to kluczowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zgodny z działaniami Komisji Europejskiej i naszych partnerów w Unii Europejskiej w zakresie budowy Europejskiego Zielonego Ładu. Realizacja strategii pozwoli polskiej gospodarce wejść w nowy perspektywiczny obszar oraz będzie wsparciem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii – powiedział Ireneusz Zyska. 

Główne cele i założenia Polskiej Strategii Wodorowej 

“Polska Strategia Wodorowa” wskazuje cele i działania, związane z kompetencjami i technologiami na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej. Obejmują one trzy sektory – energetykę, transport i przemysł. Projekt przedstawia 6 koniecznych do osiągnięcia celów:

  • Cel 1 – wdrożenie technologii wodorowych w energetyce,
  • Cel 2 – wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie,
  • Cel 3 – wsparcie dekarbonizacji przemysłu,
  • Cel 4 – produkcja wodoru w nowych instalacjach,
  • Cel 5 – sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru,
  • Cel 6 – stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

W dokumencie znajdziemy również założenia dotyczące produkcji i dystrybucji wodoru, oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania. 

Źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.