Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Korea Południowa kolejnym państwem, które zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku

Moon Jae In

Korea Południowa kolejnym państwem, które zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku

Prezydent Moon Jae-in ogłosił, że Korea Południowa osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku w ramach “Zielonego Nowego Ładu”. Decyzja spotkała się z uznaniem Komisji Europejskiej. 

Wraz ze społecznością międzynarodową będziemy aktywnie reagować na zmiany klimatyczne i dążyć do neutralności emisyjnej do 2050 roku – powiedział Moon w środowym przemówieniu. – Zastępując węgiel odnawialnymi źródłami energii, stworzymy nowe rynki i branże, a tym samym nowe miejsca pracy.

Zgodnie z decyzją społeczeństwa

Swoim oświadczeniem prezydent potwierdził plany dotyczące transformacji energetycznej kraju, które w kwietniowych wyborach parlamentarnych poparła ponad połowa społeczeństwa. Ogłoszenie Moon Jae-ina pojawiło się dwa dni po tym, jak Japonia zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 roku. Natomiast w zeszłym miesiącu inna gigantyczna azjatycka gospodarka, Chiny, również złożyły obietnicę neutralności emisyjnej do 2060 roku. 

Zdecydowanie niedawne zobowiązania Chin i Japonii wywarły na Koreę presję do ogłoszenia konkretnej daty odejścia od węgla – skomentował Kim Joo-jin, Dyrektor Zarządzający organizacji Solutions For Our Climate (SFOC).

Cele szczegółowe

Już w lipcu prezydent Korei Południowej przedstawił część planów związanych z Zielonym Nowym Ładem, obejmujących rozwój zielonej infrastruktury, czystej energii i pojazdów elektrycznych do 2025 roku. Na ten cel przeznaczono 37 miliardów dolarów. Natomiast w środę zapowiedział, że przeznaczy kolejne 7 miliardów dolarów na środki ograniczające emisję dwutlenku węgla. 

Zastępujemy stare budynki i publiczne mieszkania na wynajem przyjaznymi dla środowiska obiektami oraz inwestujemy 2,4 biliona [wonów południowokoreańskich – red.] w zieloną transformację przestrzeni miejskiej i infrastruktury – ogłosił Moon. 

Prezydent przedstawił też cele na wcześniejsze lata. Rząd planuje, że do 2025 roku po południowokoreańskich drogach będzie poruszało się 1,13 miliona pojazdów elektrycznych i 200 tysięcy napędzanych wodorem. 

Poparcie płynie z Europy

Swoje uznanie dla decyzji władz w Seulu wyraził Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu w Komisji Europejskiej. 

Dobrze widzieć, że kolejny partner przyłącza się do walki ze zmianami klimatu. Jesteśmy z wami, Koreo Południowa – napisał Timmermans na Twitterze. – Świat się jednoczy. Nie będzie to łatwe, ale najważniejsze bitwy nigdy takie nie są. Kiedy będziemy współpracować razem, wszyscy na tym skorzystamy.

Konieczna zmiana polityki węglowej

Członkowie organizacji Solutions for Our Climate z zadowoleniem przyjęli decyzję prezydenta Moona. Zaznaczyli jednak, że cel może zostać osiągnięty tylko dzięki całkowitemu odejściu od węgla. 

Jak podaje Global Energy Monitor, Korea Południowa posiada 36 GW mocy zgromadzonych w węglu, co zapewnia ponad 40% krajowego zapotrzebowania na energię, a kolejne 7,2 GW jest w budowie. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią mniej niż 6% miksu energetycznego azjatyckiego tygrysa. 

Kim Joo-jin z SFOC w rozmowie z Climate Home News stwierdził, że rząd będzie musiał zmienić swoją politykę węglową. 

Najbardziej naglące zadania to zaostrzenie celu redukcji emisji [z 37% do 74% – red.] do 2030 roku, przedstawienie jasnych planów odejścia od węgla i zaprzestanie finansowania kopalń – powiedział Kim. 

Według SFOC Korea Południowa jest jednym z trzech największych publicznych podmiotów finansujących zagraniczne projekty oparte na węglu. W lipcu południowokoreańscy prawodawcy zaproponowali ustawę, która miałaby zakończyć finansowanie zagranicznych przedsięwzięć węglowych. Nie wiadomo jednak, czy propozycja znajdzie poparcie większości w parlamencie. 

Co z pozostałymi emitentami?

Zobowiązania gospodarek azjatyckich mogą wywierać presję na pozostałych czołowych emitentów, takich jak Australia i USA, aby zwiększyły swoje ambicje klimatyczne. Czterech z dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Australii – Wielka Brytania, Chiny, Japonia i Korea Południowa – wyznaczyło cel zerowej emisji do 2050 roku. Może to skutkować zmniejszeniem popytu na eksport węgla z Australii. 

Nie martwię się o nasz przyszły eksport. Australia ustali tutaj nasze zasady. Nasza polityka nie będzie ustalana w Wielkiej Brytanii, nie będzie ustalana w Brukseli, nie będzie ustalana w żadnej innej części świata, tylko tutaj – powiedział dziennikarzom premier Australii Scott Morrison. 

Źródło: euractiv.com, climatechangenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.