Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Koreańskie reaktory w Polsce? APR to innowacyjna technologia

energia atomowa

Koreańskie reaktory w Polsce? APR to innowacyjna technologia

Eksperci uważają, że przyszłością polskiego sektora jądrowego są nowoczesne koreańskie reaktory APR. Jeden z nich uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC).

W Warszawie odbyła się konferencja na temat innowacyjnych reaktorów APR. Gospodarzami wydarzenia byli Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Korea Nuclear Association (KNA) oraz Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA) ze wsparciem Ambasady Republiki Korei w Polsce. KHNP posiada 24 elektrownie atomowe w Korei, zapewniają 29 procent energii elektrycznej w kraju. 

Dostrzegamy jak szybko rozwija się Polska i jej gospodarka. Zauważamy również wysiłki na rzecz włączenia energii jądrowej do jej mixu energetycznego. Wiemy, że Polska jest coraz bardziej zainteresowana reaktorami jądrowymi i cieszymy się, że tak wielu polskich przedsiębiorców interesuje się tą dziedziną energetyki. Chcielibyśmy przybliżyć im zagadnienia związane z naszymi technologiami – powiedział Yong-Woo Yoon, wiceprezes i dyrektor KHNP w Europie. – To przyjemność organizować w Polsce kolejną już konferencję. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe. Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w polskim programie energetyki jądrowej.

Reaktor APR1400 posiada certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC). Od 2009 roku Korea sprzedaje swoje know-how w obszarze energetyki jądrowej. 

Wraz z kontynuacją prowadzonej przez Polskę polityki zmian w zakresie mixu energetycznego, zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, a także dalszego rozwoju gospodarczego, Korea jest gotowa do współpracy poprzez dzielenie się naszymi doświadczeniami w zakresie technologii energetyki jądrowej. Mamy nadzieję, że konferencja APR 2019 będzie początkiem naszej udanej współpracy w tej dziedzinie. – powiedziała Mira Sun, Ambasador Republiki Korei w Polsce.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.