Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Krakowska ekospalarnia odpadów z instalacją fotowoltaiczną

Krakowska ekospalarnia odpadów z instalacją fotowoltaiczną

Na budynku administracyjno-edukacyjnym ekospalarni w Krakowie zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 28 kWp. Wytworzona przez nią energia elektryczna zostanie przeznaczona przede wszystkim na zaspokojenie bieżących potrzeb energetycznych budynku.  

Panele fotowoltaiczne na budynku administracyjno-edukacyjnym krakowskiej ekospalarni pojawiły się końcem kwietnia tego roku. Na dachu zamontowano 92 ogniwa PV o łącznej mocy 28,06 kWp w ramach projektu pilotażowego dotyczącego niskoemisyjnej gospodarki miasta. Dzięki temu spalarnia pozyska prawie 33 tysiące kWh energii rocznie i zmniejszy swoje oddziaływanie na środowisko 

khk.krakow.pl

– Podjęte przez KHK SA działania zasygnalizowaliśmy podczas seminarium „Gospodarka niskoemisyjna Miasta Krakowa”, które odbyło się w marcu tego roku. Rozmawialiśmy wtedy o sposobach na ograniczenie niskiej emisji w mieście oraz o wdrożeniu wysokich technologii w plany rozwojowe spółek komunalnych. Według prognoz do roku 2050 energetyka słoneczna stanie się główną pozycją w wykorzystaniu źródeł energii – powiedział prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. w Krakowie, Tadeusz Trzmiel.  

W związku z realizacją programu niskoemisyjnej gospodarki miasta fotowoltaika, jako ekologiczne źródło energii elektrycznej, powinna pojawić się również na innych budynkach spółek miejskich Krakowa. W przypadku nowoczesnej, krakowskiej spalarni odpadów instalacja fotowoltaiczna to nie jedyne odnawialne źródło energii – spalarnia korzysta również z energii wytwarzanej w wyniku termicznego przekształcania odpadów.  

Źródła:  globenergia.pl, teraz-srodowisko.pl

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.