Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Krakowska infrastruktura zasilona energią odnawialną

krakow

Krakowska infrastruktura zasilona energią odnawialną

Krakowski Holding Komunalny rozstrzygnął decyzyjny dla miasta przetarg dotyczący transformacji energetycznej Krakowa. Nowa umowa z przedsiębiorstwem Enea SA przyniesie realne, zielone zmiany w sektorze energii w przestrzeni publicznej. 

OZE w Krakowie

Nowa umowa dotyczy użytkowania energii pochodzącej tylko ze źródeł odnawialnych. Od teraz, przez dwa lata instytucje miejskie będą korzystać z OZE.

Dla krakowian oznacza to, że pojazdy komunikacji miejskiej – autobusy i tramwaje, miejskie oświetlenie i budynki: szkoły, muzea, kina, sale konferencyjne (ICE Kraków) – będą zasilone energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, tj. fotowoltaiki, energii wiatrowej, wodnej, czy innej zeroemisyjnej formy. Ma o to zadbać wykonawca wyłoniony w przetargu.

Przetarg ten jest wyjątkowy – podkreśla znaczenie wydarzenia Dziennik Polski. Dotyczył zakupu wyłącznie zielonej energii i to w rekordowej liczbie 424 tys. MWh energii, która zasili 3258 punktów odbioru.  

Wybrany w przetargu wykonawca zaoferował najniższą cenę za obsługę procesu zakupu i sprzedaży energii – już na tym etapie grupa zaoszczędzi ok. 3 mln zł rocznie. Następnym krokiem jest wspólnie poszukiwanie przez Eneę SA i KGZEE najkorzystniejszego momentu zakupu na giełdzie.podał Janusz Mazur, zastępca dyrektora biura ds. sprzedaży i obrotu energią KHK SA.

Mniej smogu?

Kraków znajduje się w szczególnie trudnym położeniu względem ilości smogu. Nie tylko w samym mieście, ale i na jego obrzeżach zanieczyszczenie powietrza osiąga ponadnormatywne wskaźniki. Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego podkreśla rolę odnawialnych źródeł energii w redukcji emisji CO2:

– Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu. Nie bez znaczenia są także wymierne oszczędności, które odniesie miasto dzięki zakończonemu właśnie przetargowi na zakup energii elektrycznej. Będzie do minimum 6 mln zł w ciągu dwóch lat podał prezes.

System gwarancji ma zapewnić, że energia pochodzi nie z wysokoemisyjnych źródeł, a z czystej energii OZE. Taką gwarancję wystawia URE i przyznaje danemu przedsiębiorstwu energetycznemu.

źródło: Dziennik Polski

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.