Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Krakowska kampania #NieDuś wręcza żółte kartki za palenie węglem i drewnem

Krakowska kampania #NieDuś wręcza żółte kartki za palenie węglem i drewnem

Pod koniec maja na terenie całego Krakowa pojawiły się charakterystyczne billboardy i plakaty z żółtą kartką na tle kłębów dymu. To element kampanii #NieDuś, która przypomina krakowianom o ustawie zakazującej palenia w piecach węglem oraz drewnem.

Nowa ustawa wejdzie w życie już 1 września 2019 r. Po tym terminie wykorzystywanie do ogrzewania węgla i drewna będzie nielegalne.

W kampanii wzięło udział kilka ważnych postaci związanych z Krakowem – są to głównie aktorzy, artyści, a także lekarze. W gronie ambasadorów akcji #NieDuś znaleźli się m.in. Anna Dymna, Grzegorz Turnau, Jerzy Stuhr oraz dr Janusz Skalski. Każda z powyższych osób wystąpiła w krótkim spocie video i wyraziła ubolewanie w związku z jakością krakowskiego powietrza. Krakowianom, którzy jeszcze nie wymienili swojego pieca na model proekologiczny, pokazana została żółta karta i przypomniano im, że jest to ostatnie ostrzeżenie przed wchodzącą w życie nową ustawą.

„Ja marzę o tym, żeby z całego świata i z całej Polski przyjeżdżali ludzie do Krakowa i żeby tutaj mogli zaczerpnąć taki najcudowniejszy oddech i żeby się dobrze czuli. Niestety są w Krakowie ludzie, którzy ciągle jeszcze palą w swoich piecach węglem i drewnem. Od 1 września 2019 roku palenie nawet węglem i drewnem w piecach będzie nielegalne. A jeżeli zobaczycie, że ktoś ciągle dokłada do pieca, to po prostu go uduście. Nie duś! Nie duś! Tylko duś tych, którzy palą w piecach!” – podkreśla Anna Dymna, jedna z ambasadorek kampanii.

Infografiki przypominające o nowej ustawie i akcji #NieDuś można zobaczyć na terenie Krakowa na ponad 600 plakatach, 150 citylightach oraz 100 billboardach. Kampania prowadzona jest również w komunikacji miejskiej i lokalnej prasie. Akcja objęła swym zasięgiem także media społecznościowe, do wzięcia w niej udziału zostali zaproszeni krakowscy influencerzy: vlogerzy, blogerzy, a także lokalni działacze społeczni.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.