Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Krzeszowice znów chcą być uzdrowiskiem. Walczą ze smogiem

Krzeszowice znów chcą być uzdrowiskiem. Walczą ze smogiem

Podkrakowskie Krzeszowice to część tzw. krakowskiego obwarzanka, czyli gmin okalających miasto. Zanieczyszczenia, które stamtąd napływają, w dużym stopniu odpowiadają za smog nad Krakowem. Teraz Krzeszowice chcą odzyskać status uzdrowiska i zamierzają rozprawić się z problemem. 

Krzeszowice znów chcą być uzdrowiskiem i planują rozwiązania, dzięki którym pozbędą się smogu. Status uzdrowiska oznacza dla miasta spore dotacje. Podczas jednej z ostatnich konferencji w krakowskim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska minister Paweł Ciećko podkreślał, że  miasta, które są uzdrowiskami, bardzo dbają o wdrażanie działań antysmogowych.

 – Bo status uzdrowiska to dla tych miast żyła złota mówił Ciećko. 

Nic dziwnego, że Krzeszowice też chcą być z powrotem czystym miastem. Radnym gminy zależy, by sejmik małopolski wprowadził nowe, zaostrzone przepisy dotyczące ogrzewania zarówno w starych budynkach, jak i tych nowobudowanych. Burmistrz Krzeszowic Wacław Grzegorczyk wystosował specjalny apel, w którym najważniejsze punkty to:

  • likwidacja kotłów na biomasę w ciągu pięciu lat od momentu, gdy pojawi się możliwość podłączenia sieci gazowej
  • dopuszczenie wyłącznie gazu, oleju opałowego i warunkowo biomasy dla nowych budynków od 1 września 2022 roku
  • dopuszczenie wyłącznie gazu, oleju opałowego i warunkowo biomasy dla istniejących budynków od 1 września 2029 roku

Radni przekonują, że są zaniepokojeni stanem powietrza w gminie i zdrowiem mieszkańców. Ale to najpierw mieszkańcy wraz z Krzeszowickim Alarmem Smogowym napisali petycję do miasta w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Domagali się instalacji czujników smogu w poszczególnych miejscach gminy, regularnej kontroli palenisk i zakazu stosowania paliw stałych do ogrzewania domów. 

Smoglab podaje, że w całej gminie jest aż 4 tys. kopciuchów do wymiany. 

Źródło: smoglab.pl
Zdjęcie główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.