Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Książę William ufunduje „środowiskowego” Nobla

Książę William ufunduje „środowiskowego” Nobla

Przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej książę William ogłosił, że przeznaczy 50 milionów funtów na nagrodę „Eartshot Prize”. Celem jest wsparcie walki ze zbliżającym się kryzysem ekologicznym.

Nagroda dla ekologicznych aktywistów

Pierwsza gala rozdania tego wyróżnienia ma odbyć się w 2021 roku. Kwota, jaką otrzyma laureat to nie bagatela milion funtów.  

Dotychczas zaplanowano pięć kategorii, w których będzie można zgłosić swoją kandydaturę. Są to:

  • ochrona i odtwarzanie natury
  • oczyszczanie powietrza
  • przywracanie do życia oceanów
  • budowanie świata wolnego od śmieci
  • poprawa klimatu

W projekt zaangażowane są również inne znane postacie. Swoją chęć pomocy wyraził już sir David Attenborough, Shakira czy Dani Alves. W kapitule nagrody znalazła się także australijska gwiazda Cate Blanchett, która aktywnie działa na rzecz fotowoltaiki w Australii.

Plan walki o naprawę środowiska naturalnego

Nagroda „Earthshot Prize” jest powiązana z dłuższą strategią. Jej wręczanie jest zaplanowane na 10 lat, w tym czasie celem ma być rozwiązanie 50 problemów, które najpoważniej zagrażają Ziemi.

W wywiadzie dla radia CBC, książę William zaapelował, aby nie wpadać w przesadny pesymizm w sprawie klimatycznego kryzysu. Prosił o to, aby skupić się na działaniach, jakie jeszcze można podjąć, zanim nie będzie za późno.

Chcemy, aby ludzie uwierzyli, że w ciągu 10 lat można uczynić planetę lepszym miejscem do życia. Mój tata zawsze wspierał walkę o czyste środowisko, wyprzedzając swoją epokę. Nie chcę zostać w tyle i chcę podjąć działania  – póki jeszcze można.

Inspiracją do „Eartshot Prize” jest konkurs, który w 1714 roku ogłosił brytyjski rząd. Zadaniem było rozwiązanie pewnego problemu- jak podczas podróży morskiej określić długość geograficzną? Wygrał go prosty stolarz i zegarmistrz John Harrison i skonstruował pierwszy mechaniczny chronometr. Ta historia ma udowadniać, że każdy może znaleźć przełomowe rozwiązanie naprawdę poważnych problemów, a jednostka ma szansę zmienić bieg ludzkości. Wystarczy tylko stworzyć możliwości i odpowiednią motywację.

Źródło: treehugger.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.