Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kwiat energetyczny – najefektywniejszy energetycznie budynek na świecie

Kwiat energetyczny – najefektywniejszy energetycznie budynek na świecie

Wzrost zainteresowania nowoczesną architekturą wykorzystującą ekologiczne rozwiązania powoduje ustanawianie coraz to nowszych rekordów w tworzeniu ekologicznych miast i obiektów. Chińczycy nie chcąc pozostać w tyle wybudowali niemal dwa lata temu najbardziej ekologiczny budynek na świecie. Centrum Energii Wuhan New Energy, nazywany również Kwiatem Energetycznym,  znajduje się w strefie rozwoju Wuhan Future City w Chinach. Trwałość, koncepcja i architektura budynku głównego, jest inspirowana przyrodą, posiada kształt lilii, która jest symbolem czystości, nadziei i wielkości.

Centrum Energii Wuhan jest jednym z najważniejszych ośrodków na świecie do badań i rozwoju nowych technologii energetycznych, we współpracy z badawczym Uniwersytetu Wuhan. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku, w wyniku konkursu wygranego przez holenderskich architektówz biura Grontmij i Soeters van Eldonk architecten. Po niespełna 3 latach został oddany do użytku. Obiekt ma powierzchnię 70 000 m2, a koszt całej inwestycji wyniósł 50 mln dolarów.  Projekt zakładał, że ma to być najbardziej energooszczędny budynek na świecie, o zerowej emisji i zerowym zapotrzebowaniu na energię pierwotną. Udało się osiągnąć cel, a ponadto, zamieszkiwane przez 9 mln mieszkańców, miasto Wuhan mogło stać się bardziej zrównoważone energetycznie.

Holenderski projekt pod nazwą Wuhan New Energy Center kształtem przypomina 140-metrową lilię, która produkuje energię elektryczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wieża, będąca dolną częścią kielicha, rozszerza się ku górze i tworzy rozłożyste zwieńczenie. Nad tym „kwiatem” wznosi się smukła wieża z wertykalnymi turbinami wiatrowymi, która obrazuje pręcik lilii. Na dachu budynku uruchomiona została olbrzymia elektrownia oraz zamontowany system chłodzenia wodą deszczową. Przez budynek poprowadzony jest również 120-metrowy komin wentylacyjny – łodyga kwiatu.

Wewnątrz budynku znajdują się biura i laboratoria otoczone konstrukcją w kształcie liścia, który tworzy cień. Na dachu zamontowano dużą liczbę paneli słonecznych, aby wygenerować niezbędną dla obiektu energię elektryczną. Słupek kwiatu znajdujący się ponad dachem składa się z pionowych turbin wiatrowych wspomagających produkcję prądu z ogniw PV. Łodyga z kolei działa jak komin słoneczny, który ma stanowić naturalną wentylację obiektu poprzez pomoc w odsysaniu gorącego powietrza na zewnątrz oraz wspomaganie przepływu świeżego i chłodnego powietrza z kondygnacji podziemnych. Biurowiec, oprócz energii słonecznej i wiatrowej, wykorzystuje również wodę. Cała deszczówka, która spadnie na dach spływa do kolistego zbiornika znajdującego się w budynku. Odpowiada ona m.in. za chłodzenie pomieszczeń w szklanej lilii.

Co więcej wszystkie okna wyposażone są w czujniki magnetyczne, które wykrywają czy są one otwarte, czy zamknięte. Podczas gdy okna pozostają otwarte, czujnik wysyła sygnał do systemu zarządzania budynkiem i mechaniczny dopływ powietrza jest zablokowany. Jos van Eldonk, współzałożyciel biura Soeters Van Eldonk Architecten, podkreśla wizualne podejście do urbanistyki. Twierdzi on, że wszelkie projekty budynków jakie od nich wychodzą oddziałują na wyobraźnię. Ten konkretny budynek ma kształt kwiatu, by zwrócić uwagę na jego ekologiczny charakter, a wszystko przy szczególnym nacisku na trwałość materiałów konstrukcyjnych.

Wuhan New Energy Center uznawany jest za najbardziej efektywny energetycznie budynek kiedykolwiek wybudowany na świecie. Już na końcowym etapie budowy uzyskał najwyższą notę w trzygwiazdkowym systemie oceny Green Building dla „zielonych budynków” w Chinach. Jest to przykład połączenia innowacyjnego kształtu budynku z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Całość pozostaje idealnie skomponowana, a dodatkowo wpływa na zrównoważony energetycznie rozwój miasta, na co zwracają uwagę nie tylko Chiny, ale cały świat.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.