Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Laboratorium Pyrzyce – geotermia na pomoc sieciom ciepłowniczym

geotermia podhalańska

Laboratorium Pyrzyce – geotermia na pomoc sieciom ciepłowniczym

14 listopada, w dzień Czystego Powietrza, podpisano inauguracyjne porozumienie “Laboratorium Pyrzyce” między NFOŚiGW, spółką Geotermia Pyrzyce, gminą Pyrzyce oraz WFOŚiGW w Szczecinie. Przedstawia ono modelowy program wykorzystania zasobów geotermalnych w systemach ciepłowniczych.

W podszczecińskich Pyrzycach będą przeprowadzane badania związane z wykorzystaniem odnawialnych zasobów geotermalnych przez lokalną ciepłownię. Ma to pomóc w walce z niską emisją. Przeprowadzone tam analizy mają zaowocować konkretnymi rekomendacjami, propozycjami zmian i regulacjami prawnymi, które wesprą i zachęcą wykorzystanie geotermii w systemach ciepłowniczych. Wyniki mają trafić do administracji rządowej i samorządowej.

Konkretne, punktowe rozwiązania stosowane w miejscowościach borykających się ze smogiem przynoszą realne efekty, czego najlepszym przykładem jest Kraków, który zaczął odnosić zwycięstwa w walce ze smogiem – powiedział Prezes NFOŚiGW i Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, Piotr Woźny, odnosząc się do miejskiego zakazu palenia węglem.

Według podpisanego porozumienia ma zostać powołany zespół sygnatariuszy, którzy dostaną miesiąc na opracowanie planu działania, który ma doprowadzić do likwidacji niskiej emisji na terenie całej gminy Pyrzyce. W tamtejszej Geotermii wykorzystuje się gorące wody, czerpane z głębokości 1640 metrów, o temperaturze 64°C. Ostatnie badania wskazały, że aż 88% polskich systemów ciepłowniczych jest nieefektywnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.