Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Lany poniedziałek, czyli tradycja polewania wodą. Czy wciąż aktualna?

Lany poniedziałek, czyli tradycja polewania wodą. Czy wciąż aktualna?

Wielki Poniedziałek to prawdopodobnie najbardziej mokry dzień w całym roku. Skąd wzięła się ta tradycja śmigusa-dyngusa i czy jest aktualna w dobie zmian klimatu i kryzysu wodnego?

Tradycja już nieaktualna

Słowianie celebrowali w ten sposób moment odejścia mroźnej zimy i wiosennego odradzania się przyrody. Tradycja polewania się zimną wodą była związana z rytuałem oczyszczenia. 

Jednak symboliczny charakter Lanego Poniedziałku stracił już na znaczeniu. Od wielu lat zimę żegna się znacznie wcześniej, o ile w ogóle przychodzi z wizytą. Śnieżyce, rekordowe mrozy i zamarznięte drogi to obraz, który pojawia się już tylko we wspomnieniach. 

Polskiej zimie bliżej do jesieni. Większe też prawdopodobieństwo, że Wielkanoc otworzy okres letnich upałów, tak jak w tym roku, kiedy w Wielki Czwartek termometry skoczyły powyżej 20°C. 

Ile wody marnujemy w Śmigus Dyngus? 

Dokładne obliczenie ile wody czerpiemy, a następnie wylewamy w Lany Poniedziałek to raczej wyzwanie niemożliwe do wykonania. Na potrzeby tego tekstu przyjmijmy, że każdy zużywa przynajmniej taką ilość, jaka mieści się w najbardziej popularnej śmingusówce. 

Zakładając, że średniej wielkości jajko ma objętość około 100 ml, to łącznie w Lany Poniedziałek zmarnowane zostaje 3 800 000 litrów wody. Dla porównania, ślad wodny przeciętnego Polaka to 35 000 litrów rocznie

A warto pamiętać, że wielu z nas obchodzi Lany Poniedziałek w zdecydowanie bardziej huczny i mokry sposób. 

Festiwal niepotrzebnych gadżetów

Kiedyś do oblewania wodą używano tego, co znalazło się pod ręką. Współcześnie najprostsze sposoby celebracji Śmigusa Dyngusa zastępują gadżety, które zazwyczaj nie przetrwają nawet do następnego roku. Lany Poniedziałek to festiwal plastikowych pistoletów, bomb wodnych, wyrzutni i sikawek. Jednak razem ze świętami mija ich data przydatności i wiele z nich ląduje w śmietniku. 

Poznaj sposoby obchodzenia świąt w zgodzie z zasadą less waste:

Fot. główne: Wikimedia Commons 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.