Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Las żywności, czyli ogród z pożywieniem dla wszystkich

forest

Las żywności, czyli ogród z pożywieniem dla wszystkich

Las w Brown Mills nie jest zwykłym lasem, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Na dawnej farmie orzechów pekan powstał teren, z którego każdy głodny może zerwać garść świeżych i organicznych warzyw oraz owoców prosto z drzew i gleby. Inicjatywa odpowiada na problemy mieszkańców, którzy nie mają na co dzień dostępu do świeżego i pożywnego jedzenia.

Czym jest las żywności?

Las żywności, zwany także leśnym ogrodem, polega na inicjatywie sadzenia roślin i drzew analogicznych do tych, jakie występują naturalnie w danym ekosystemie. Idea opiera się na agroleśnictwie – rolnictwie, integrującym drzewa i krzewy do produkcji żywności i tworzenia zdrowego i odpornego na zmiany krajobrazu. Lasy spożywcze to projekty, angażujące każdą warstwę roślinności. Las żywności musi być organiczny, czyli w jego wzroście nie mogą uczestniczyć konserwanty, a główną rolę odgrywają procesy naturalne. Takie lasy żywności to stosunkowo młoda forma rolnictwa w USA, jednak stosowano ją w wybranych częściach świata o wiele wcześniej.

Las jedzenia w Brown Mills

Spożywczy las w Brown Mills w Atlancie (stan Georgia) to pierwszy taki oddany przez miasto teren, który pełni funkcję ogólnodostępnego źródła żywności roślinnej. Dotychczasową farmę orzechów pekan przekształcono  w ogólnodostępny obszar, z którego można bezpośrednio spożyć plony ziemi. Publiczna formuła sprzyja edukacji (organizowane są szkolenia i warsztaty rolnicze) oraz komunikacji (miejsce zabaw dla dzieci, przestrzeń do odpoczynku i rekreacji) między ludźmi, którzy korzystają z dobrodziejstw natury – a jest w czym wybierać. Las w Brown Mills oferuje gościom ponad 2500 gatunków roślin jadalnych i leczniczych.

źródło: conservationfund.org

Rozwiązanie problemu żywnościowego

Atlanta zmaga się z problemami żywnościowymi z uwagi na pustynny klimat. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) co najmniej 125 tysięcy osób żyje na obszarach o ograniczonej dostępności pożywienia (brak żyznej gleby i sklepów spożywczych ze świeżym jedzeniem). Las jedzenia jest rozwiązaniem problemu głodu i niedożywienia. Takich obszarów z jedzeniem dla każdego jest w USA coraz więcej, a w inicjatywy angażują się zarówno prywatne, jak i publiczne podmioty.

źródło: conservationfund.org

W stworzeniu największego jak dotąd w kraju lasu z bezpłatną żywnością uczestniczyła organizacja non-profit The Conservation Fund, miasto Atlanta, US Forest Service i wielu innych partnerów akcji.

źródło: Good News Network, Conservation Fund

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.