Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Leśnicy pomagają żółwiom w Nadleśnictwie Chełm

Leśnicy pomagają żółwiom w Nadleśnictwie Chełm

Sezon lęgowy żółwi błotnych w Nadleśnictwie Chełm powoli dobiega końca. Leśnicy monitorują proces wylęgania i dbają, aby młode bezpiecznie dotarły do zbiornika wodnego. Jak dotąd wykluło się około 200 żółwi.

W Nadleśnictwie Chełm wyznaczono 10 stref całorocznej ochrony miejsc rozrodu i regularnego przebywania żółwi błotnych. Od połowy sierpnia leśnicy codziennie kontrolują lęgowiska. W tym roku zabezpieczono metalową siatką aż 45 gniazd gadów. Pięć z nich zostało zniszczonych przez zwierzęta, które rozkopują gniazda i wybierają złożone jaja.

Gdy leśnicy zauważą próby opuszczenia gniazda przez młode żółwie, podnoszą siatkę i przenoszą zwierzęta do zbiorników wodnych. Obecnie wylęgło się około 200 żółwi (stan na 15 października).

Po co przenosić żółwie z gniazda?

Czasami zdarza się, że młode żółwie zimują w gnieździe i opuszczają je dopiero wiosną roku następnego. Niestety w takim przypadku jest duże ryzyko, że przy braku pokrywy śnieżnej i dużych spadkach temperatur (poniżej -10°C, -15°C) młode zamarzną – stwierdził Adam Stefaniak z Nadleśnictwa Chełm.

Na żółwie czyha wielu naturalnych wrogów – to m.in. lisy, jenoty, borsuki, drapieżne ptaki i kruki. Młode żółwie po wykluciu mają 2-2,5 cm długości i bardzo miękki pancerz. Skorupa żółwia błotnego twardnieje po około 6 latach.

O ochronę żółwi można zadbać, przede wszystkim stwarzając korzystne warunki siedliskowe. Istotne są małe zbiorniki wodne z miejscami do wygrzewania, a także dobrze nasłonecznione, piaszczyste tereny (tam samice składają jaja).

fot: Nadleśnictwo Chełm

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.