Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

LEX Ardanowski podpisane przez prezydenta

LEX Ardanowski podpisane przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych, znaną jako nowelizacja LEX Ardanowski. Dokument został przygotowany w celu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Ustawa rozluźnia przepisy dla myśliwych, jednocześnie ograniczając prawa aktywistów. 

Lex Ardanowski

W ramach tak zwanego odstrzału sanitarnego dyrektor parku narodowego, który zarządza odpowiednim kołem łowieckim, albo regionalny dyrektor ochrony środowiska wydaje indywidualne upoważnienie na jego przeprowadzenie. Uczestnicy odstrzału, czyli przede wszystkim myśliwi, są zobowiązani do wykonania działań bioasekuracyjnych. Naruszenie zasad bioasekuracji będzie traktowane jako wykroczenie.

Przeciwko obrońcom praw zwierząt i właścicielom nieruchomości

W nowelizacji znalazł się zapis o karze za celowe utrudnianie lub uniemożliwianie polowania. Winnym grozi kara grzywny oraz ograniczenie lub pozbawienie wolności na okres jednego roku. Co więcej, właściciel terenu, na którym trwa odstrzał, także nie będzie mógł go uniemożliwić. Z kolei administratorzy dróg są zmuszeni do postawienia ogrodzeń na jezdniach oraz zamknięcie przejść dla zwierząt, które znajdują się nad pasami drogowymi, co ma usprawnić działania. Dodatkowo odstrzał sanitarny będzie można wykonać z użyciem tłumików broni palnej, ale tylko w przypadkach zwalczania chorób zakaźnych. 

Do lasu razem z żołnierzem

LEX Ardanowski otwiera furtkę dla udziału policjantów, strażaków, strażników granicznych a nawet żołnierzy w odstrzałach sanitarnych. Z ramienia wojewody będą otrzymywali zadania dotyczące zabezpieczania obszaru przeprowadzanych działań, a jeśli dysponują stosownym pozwoleniem, mogą brać czynny udział w odstrzale.

Nowelizacja budzi kontrowersje we wszystkich środowiskach – zarówno wśród obrońców praw zwierząt, jak i myśliwych. Krytycy zauważają, że za rozprzestrzenianie się wirusa ASF odpowiadają głównie hodowcy trzody chlewnej, którzy niedostatecznie zadbali o bioasekurację. Samo ASF nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Co więcej ustawa może grozić przeprowadzaniem niekontrolowanych polowań, przez które populacje dzików zostaną zdziesiątkowane. 

Źródło: polsatnews.pl, oko.press, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.