Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Litwa: wirtualne linie przesyłowe

fluence

Litwa: wirtualne linie przesyłowe

W pobliżu stolicy Wilna powstanie pilotażowa instalacja magazynowania energii. Ma ona pchnąć litewski sektor energetyki w kierunku niezależności i ekologii.

Kooperacja

To pierwszy projekt w kraju bałtyckim, w którym uczestniczy wiele podmiotów z sektora energii: Siemens, jego joint venture Fluence wraz z amerykańską grupą energetyczną AES i litewski operator systemu przesyłowego Litgrid. Planowany projekt dotyczy montażu magazynów energii i przyłączenia ich bezpośrednio z siecią elektroenergetyczną. W projekcie wykorzystano koncepcję VTL, czyli „wirtualnych linii przesyłowych” (virtual transmission lines), które magazynują energię wzdłuż linii przesyłowej.

Niezależność Litwy

Litwa, która obecnie korzysta z energii odnawialnej w 20. procentach, do 2030 roku planuje zwiększyć ten udział do 45 procent. Z kolei do 2050 roku planuje się użytkować energię pochodzącą wyłącznie z OZE. Współpraca z Siemensem to odważny krok na drodze do niezależności i efektywności. Magazynowanie energii na poziomie przesyłu to zdecydowana próba ich osiągnięcia.

Instalacja pilotażowa o mocy 1 MW w pobliżu stolicy Wilna to zdecydowany krok, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu kopalnego i  zsynchronizować się z systemami energetycznymi krajów unijnych. Ma to nastąpić do 2025 roku. 

Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Podobnie jak inne kraje Europy również stoimy przed wyzwaniami związanymi z przejściem na energię odnawialną, ale jednocześnie realizujemy projekt synchronizacji, który jest przejściem z naszej dotychczasowej działalności w sieci poradzieckiej na niezależną współpracę z naszymi partnerami w Europie. – powiedział dyrektor LITGRID AB, Litgrid Rokas Masilius.

VTL

Przed Litwą stoją wyzwania takie, jak stabilizacja i synchronizacja systemu elektroenergetycznego. Realizowany projekt pilotażowy jest pierwszym litewskim systemem magazynowania energii z akumulatorów w skali sieciowej i będzie jednym z pierwszych takich systemów VTL testowanych w Europie.

VTL to jedna z najlepszych aplikacji do magazynowania energii w akumulatorach. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Litgrid i naszym partnerem Siemensem, aby zademonstrować korzyści płynące z magazynowania. powiedział prezes Fluence Manuel Perez Dubuc.

W ramach osiągania niezależności energetycznej Litwa ogłosiła również plan przetargu na projekt morskiej energii wiatrowej o mocy 700 MW w 2023 roku.

źródło: renews.biz, rechrgenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.