Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Lodowiec pod Mount Everest coraz cieńszy. Himalajskie regiony w niebezpieczeństwie – ocenia glacjolog

Lodowiec pod Mount Everest coraz cieńszy. Himalajskie regiony w niebezpieczeństwie – ocenia glacjolog

Stały wzrost temperatury na Ziemi ma wpływ na topnienie i sublimację śniegu oraz lodu. Jakie groźne zjawiska mogą w efekcie nawiedzić mieszkańców Himalajów i czy grozi im w związku z tym deficyt wody? Opowiada o tym glacjolog, dr Jakub Małecki.

Co się dzieje z South Col – lodowcem na 8000 m n. p. m.?

South Col to najwyższy lodowiec himalajski Mount Everestu znajdujący się na wysokości 8020 m n. p. m. Międzynarodowy zespół klimatologów i glacjologów przyjrzał się bliżej skali zmniejszania się lodowca. Do tej pory nie przeprowadzono tak dokładnych analiz, z których jednoznacznie wynika, że topnienie i sublimacja powodują bezpośrednie zmniejszanie się lodowca South Col, którego temperatura nigdy nie jest wyższa niż 0 ℃. 

Zespół naukowców pod kierunkiem Uniwersytetu Maine obliczył, że w ciągu 25 lat lodowiec South Col zmniejszył swoją masę, tracąc 54 m grubości. Tempo zmniejszania się grubości lody jest zastraszająco szybkie – o 80 razy szybsze niż proces tworzenia lodu na powierzchni.

Przyczyną ciągłego zmniejszania się lodu jest ektremalny poziom nasłonecznienia, topnienie i sublimacja, wynikające z globalnego ocieplenia oraz porywistych wiatrów.

Trendy klimatyczne od 1950 roku doprowadziły do powodowanego głównie sublimacją przerzedzania się śniegu na dużych wysokościach, co zwiększa prawdopodobieństwo takich zmian podali naukowcy.

Lód wrażliwy na zmianę klimatu

Badania naukowców potwierdzają, że skutki globalnego ocieplenia są nieuniknione.

O tym, jak bardzo gruby i twardy lód jest wrażliwy i podatny na zmiany klimatyczne, mówi dr Jakub Małecki, badający stan lodowców głównie na Spitsbergenie.

Badania te fenomenalnie pokazują, jak bardzo lód może być wrażliwy na zmianę klimatu i w jaki sposób nieco cieplejsze powietrze może w krótkim czasie destabilizować masy lodowe istniejące od tysięcy lat na samym dachu świata. To kolejny dowód na to, że przed skutkami ocieplenia nie da się uciec, skoro fundamentalne zmiany mogą dotykać nawet miejsca, gdzie temperatura powietrza nigdy nie wzrasta powyżej zera stopni – komentuje dla Świata OZE dr Małecki.

Niestety na skutki zmian klimatycznych są narażone wszystkie lodowce, ponieważ zjawisko ocieplenia klimatu, ma wymiar globalny. Jak mówi glacjolog, sumarycznie tempo strat lodu przybiera na sile. Przemiany te naukowcy obserwują na miejscu oraz za pośrednictwem satelit. Skutkiem sublimacji i topnienia, jest podnoszący się poziom oceanów.

– Prawdopodobnie ostatni region świata, gdzie lodowce dobrze sobie radziły ze zmianą klimatu, czyli potężne góry Karakorum w Pakistanie i ich okolice, także dołączył do tego ogólnoświatowego trendu – komentuje glacjolog i dodaje:

W kilku ostatnich pięcioleciach ubytki masy lodowców górskich systematycznie wzrastają o kilka-kilkanaście procent i wynoszą obecnie ok. 300 miliardów ton rocznie. Dodając do tego kolejne 300-400 mldton łącznie z obu lądolodów Grenlandii i Antarktydy dostajemy wyjaśnienie, dlaczego poziom morza rośnie coraz szybciej – dzieje się tak, ponieważ większość z tych strat lodu trafia do oceanu w postaci wody roztopowej.

Niestety zagrożeń związanych ze zmniejszaniem się masy lodowej, jest więcej.

Co grozi regionom w Himalajach?

Obecna kondycja lodowca nie napawa optymizmem. W przyszłości można spodziewać się fatalnych skutków szczególnie dla mieszkańców himalajskiego regionu. Problemem będzie deficyty wody oraz osunięcia górskich stoków – podaje dr Małecki.

Jeżeli kondycja lodowca South Col okaże się reprezentatywna dla innych wysoko położonych lodowców w Himalajach, wówczas byłaby to bardzo zła wiadomość dla milionów ludzi mieszkających u podnóży gór. Widzę tu kilka zagrożeń.

Jakich?

Lodowce biorą swój początek z gromadzenia śniegu w wysokich partiach gór, który bardzo powoli spływa w partie niższe, tworząc lodowcowe jęzory wypełniające doliny. Zanikanie wysoko położonego lodu odcinałoby zatem dostawy dla jęzorów, co mogłoby skutkować jeszcze szybszym wycofywaniem ich czół.

Mniejsze jęzory mogłyby się z kolei przełożyć na mniejszą produkcję wody roztopowej zasilającej potężne azjatyckie rzeki nawadniające tereny zamieszkiwane przez setki milionów ludzi.

Innym problemem mogą okazać się osunięcia stoków oraz tworzenie się niebezpiecznych jezior. Zjawisko sublimacji pogłębi problem deficytu wody, ponieważ lód może bardzo intensywnie wyparowywać do atmosfery, a tym samym nie zasilać rzek wodą roztopową podkreśla naukowiec.

Wszystkie prognozy klimatyczne dla Himalajów sugerują, że dalsze ocieplenie będzie postepować, a lodowce będę zmniejszać się coraz bardziej.

Chcesz wiedzieć więcej o topniejących lodowcach i ich roli w ekosystemie Ziemi? Przeczytaj tekst autorska dr. Małeckiego Lodowce a zmiany klimatu.

źródło: nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.