Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Lokalni aktywiści z Los Angeles pokonali betonozę zielenią

Lokalni aktywiści z Los Angeles pokonali betonozę zielenią

Los Angeles to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych. Znane z wielu kasowych produkcji filmowych, które były tu kręcone. W niektórych z nich można było zobaczyć charakterystyczne wybetonowane brzegi rzeki o tej samej nazwie Los Angeles. Lokalni mieszkańcy postanowili odbetonować rzekę.

Historia rzeki Los Angeles

Bevery Hills, Hollywood, Venice Beach to jedne z pierwszych skojarzeń jakie mamy z regionem. Los Angeles to największe miasto w stanie Kalifornia z populacją 3,8 miliona. Położone jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na pograniczu z półpustynnym. Mamy tu do czynienia z gorącymi suchymi latami i łagodnymi zimami. Większość opadów występuje zimą i od początku do połowy wiosny.

Główną rzeką regionu jest rzeka o takiej samej jak miasto nazwie – Los Angeles. LA zaczyna się w dzielnicy Canoga Park, gdzie zbiegają się nurty Bell Creek i Arroyo Calabasas, i biegnie 82 km przez Los Angeles i dalej przez 17 innych miast zanim wpłynie do Oceanu Spokojnego w Long Beach. Kiedyś była głównym źródłem świeżej wody dla miast i miasteczek. Wraz z rozwojem demograficznym i przemysłowym dopływy rzeki nie były już w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wodę na tym obszarze. Rzeka została też mocno zanieczyszczona spływami rolniczymi i miejskimi, co miało negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i środowisko. Dodatkowo w latach 1900-1940 miały miejsce liczne powodzie. W odpowiedzi na to Korpus Inżynieryjny Armii USA (The Army Corps of Engineers) w 1938 roku postanowił zabetonować boki i dno rzeki LA i jej dopływów, aby stworzyć sieć betonowych kanałów burzowych. Zagrożenie powodziowe zmniejszyło się. Niestety beton zniszczył rzeczny ekosystem oraz odebrał ludziom pracę i miejsce rekreacji.

Rzeka Los Angeles

System stworzony przez człowieka, a nie naturę

W obliczu zmian klimatycznych, głównie suszy, która dotyka od lat Los Angeles, to rozwiązanie przestało mieć rację bytu. Zaopatrzenie w wodę w Kalifornii spada do historycznie niskich poziomów. System wodny Kalifornii obejmuje ponad 30 milionów ludzi i nawadnia ponad 2 300 000 gruntów rolnych. Na ten system składa się skomplikowana sieć zapór, akweduktów i rurociągów, które przemieszczają wodę przez cały stan. Czerpią one wodę z 157 milionów akrów ziemi rozciągającej się w ośmiu stanach. Jest to jeden z największych i najbardziej produktywnych systemów wodnych na świecie. Jednak fakt, że jest to system stworzony przez człowieka, ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

80% wody deszczowej z Los Angeles wpływa do morza. Brukowane chodniki i asfaltowe drogi tworzą nieprzepuszczalną powierzchnię, po której woda szybko spływa do systemu przeciwpowodziowego i dalej do oceanu. Według danych z XX każdego roku do oceanu spływa około 25-30 miliardów galonów (94,5-113,4 miliardów litrów) wody deszczowej rzeki Los Angeles.

W rankingu najbardziej zagrożonych rzek Ameryki 2022 roku rzeka Los Angeles zajęła 9. miejsce.

Walka o rzekę

W 1986 roku poeta-aktywista Lewis MacAdams podjął pierwsze kroki w celu przywrócenia LA mieszkańcom. Wybił dziurę w ogrodzeniu i ogłosił uwolnienie rzeki. Sam przysiąg, że będzie jej głosem. Tak narodziły się dwie organizacje Friends of the Los Angeles River (FoLAR) i River Movement, które od lat przekształcają rzekę używając naturalnych rozwiązań do przywracania zlewni.

Rzeka zostanie przekształcona w dynamiczny, funkcjonujący ekosystem, który zmniejsza ryzyko powodzi, oczyszcza powietrze, obniża temperaturę i wspiera bioróżnorodność niezbędną dla naszego wspólnego dobrobytu czytamy w misji Friends of the Los Angeles River.

Członkowie Los Angeles River podjęli działania mające na celu zwiększenie bioróżnorodności i zapewnienie siedlisk dla różnorodnej fauny oraz flory. Fragment rzeki zmienił się nie do poznania. Jest miejscem spotkań i relaksu, ochłodą w upalny dzień i pozwala obcować z naturą. 

Zobacz historię przywracania bioróżnorodności nad rzeką:

Historia LA pokazuje, że natura bez człowieka sobie poradzi, ale człowiek bez niej niestety nie. 

Źródło: healthebay.org, lariver.org, grist.org, facebook.com/LosAngelesRiver

fot. główne: rzeka przed i po rewitalizacji, źródło: Leaf of life films

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.