Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ludzie powrócą na Księżyc z reaktorem jądrowym. Jak to możliwe?

Ludzie powrócą na Księżyc z reaktorem jądrowym. Jak to możliwe?

Brytyjska firma Rolls-Royce planuje wysłać na księżyc mały reaktor jądrowy, który w przyszłości może zasilić bazę dla astronautów Brytyjskiej Agencji Kosmicznej. Czy energia atomowa może być produkowana w kosmosie?

UK wysyła reaktor jądrowy na Księżyc

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, która od pewnego czasu inwestuje w rozwój energii atomowej. Współpraca ma przynieść technologię małych reaktorów jądrowych, które będa mogły pracować na Księżycu. 

Celem projektu jest zwiększenie eksploracji Układu Słonecznego, do czego potrzebne są kolejne bazy astronomiczne na Księżycu. Miałyby być one miejscem wypadowym. Jednak do tego potrzebna jest niezawodna energia, która będzie działać pomimo tego, że na Księżycu nie ma wiatru ani wody, noc trwa tam 14 dni, a temperatura spada nawet do -200℃. 

Atom ma stanowić niezależne źródło, które ułatwi prowadzenie misji naukowe poza ziemską siecią elektroenergetyczną, a także wydłuży ich trwanie. Reaktory jądrowe mają zapewnić dostęp do energii, która pozwoli na budowę księżycowego habitatu, ładowania baterii, łazików, a także zapewni komunikację. 

Kosmos jest najlepszym laboratorium dla wielu transformacyjnych technologii, których potrzebujemy na Ziemi – od materiałów po robotykę, odżywianie, czyste technologie i wiele innych powiedział George Freeman z Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii. 

Niedawno Brytyjska Agencja Kosmiczna przeznaczyła 51 mln funtów na finansowanie projektów, które mogą się przydać w trakcie nadchodzącej wyprawy na Księżyc. Rolls-Royce otrzymał 2,9 mln funtów. Oprócz reaktorów jądrowych, fundusze zostały przekazane na rozwój technologii do recyklingu wydychanego powietrza czy ekstrakcji tlenu. 

Finansowanie to doprowadzi nas dalej w urzeczywistnianiu mikroreaktora, a technologia przyniesie ogromne korzyści zarówno dla kosmosu, jak i Ziemi. Technologia zapewni zdolność do wspierania zastosowań komercyjnych i obronnych, a także zapewni rozwiązanie służące dekarbonizacji przemysłu i zapewnieniu czystej, bezpiecznej i niezawodnej energiiwyznał Abi Clayton, dyrektor w Rolls-Royce. 

Czy energia jądrowa może sprawdzić się w kosmosie?

Energia wytwarzana za pomocą małych reaktorów jądrowych może zapewnić stabilne, niezależne od lokalizacji i warunków środowiskowych zasilanie. W dodatku to system, który z łatwością można przetransportować na Księżyc. Mały reaktor jądrowy, nad którym pracuje Rolls-Royce ma być mniejszy i lżejszy niż baterie słoneczne. Produkcja energii atomowej w kosmosie nie będzie różnić się niczym od produkcji na Ziemi.

Projekt kosmicznego reaktora jądrowego od Rolls-Royce. Źródło: rolls-royce.com

Jak działają małe reaktory jądrowe (SMR)? 

Reaktory tego typu stosowane są od połowy lat 50. XX w. jako napęd m.in. w łodziach podwodnych, a od lat 60. jako źródło energii np. w amerykańskich stacjach radarowych i arktycznych. Pierwszy SMR do użytku komercyjnego zaczął działać w 1991 roku w Chinach (CNP-300), a jego konstrukcja została oparta na budowie reaktora stosowanego w łodziach podwodnych.

W zasadzie działają one tak samo, jak duże reaktory jądrowe. Potrzebne do tego są używa się cząsteczek uranu U-235. W wyniku rozszczepienia atomu tworzy się energia i ciepło.  

Do zalet małych reaktorów jądrowych należą:

  • prostsza, modułowa konstrukcja, 
  • niższe koszty inwestycji, 
  • większe bezpieczeństwo, 
  • duża liczba potencjalnych lokalizacji. 

Chociaż reaktory jądrowe to jedyna stabilna, znana dotąd możliwość wytwarzania energii na Księżycu, to nie jedyne niskoemisyjne źródło, które rozwija się w kosmosie. 

Farmy fotowoltaiczne podbijają kosmos 

OZE rozwijają się z prędkością światła. Jednak mimo to, wdrożone rozwiązania są niewystarczające, aby magazynować i dostarczać niskoemisyjną energię na skalę globalną. Głównie dlatego, że poleganie na źródła typu słońce lub wiatr nie zapewnią stałego dopływu energii. A przynajmniej nie z powierzchni ziemskiej. 

Naukowcy znaleźli na to sposób. Nieprzerwany dostęp do energii odnawialnej umożliwiłyby kosmiczne elektrownie słoneczne. Plan polega na tym, aby za pomocą bezprzewodowej transmisji przekierowywać na Ziemię energię słoneczną, która została zmagazynowana przez specjalne satelity. Przewagą kosmicznych instalacji jest lepsza dostępność do promieni słonecznych, a co więcej w przestrzeni kosmicznej nie ogranicza ich atmosfera. 

Źródła: rolls-royce.com, gov.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.