Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Lustra i króliki – rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Lustra i króliki – rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Pozyskiwanie energii za pomocą zwierciadła – polski startup technologiczny rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Co mają do tego króliki?

Nowy rodzaj paneli

Polski startup technologiczny Hub4Energy rusza właśnie z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Niska cena modułów jest możliwa dzięki temu, że do produkcji prądu wykorzystywane jest światło odbite, a nie bezpośrednio padające na moduły.

Do uzyskania mocy 320W wykorzystuje się moduły o mocy jedynie 60W. Pozostała konstrukcja to lustro, które jest kilkanaście razy tańsze niż moduł fotowoltaiczny wykorzystywany przy produkcji paneli klasycznych.

W modułach H4E Reverse prąd jest generowany ze skupionego światła odbitego. Dzięki tej technologii udało się uzyskać kilka parametrów, które zachęcają do zrewidowania własnych poglądów na temat fotowoltaiki. Z jednej strony olbrzymia wydajność, a z drugiej niskie koszty produkcji – zapewnienie takich proporcji jest możliwe dzięki pozostawieniu tylko 15% powierzchni jako moduły solarne, a pozostałą powierzchnię zastąpiono zwierciadłem – mówi Maciej Kwiatkowski z Hub4Energy.

Moduły światła odbitego są już wykorzystywane na świecie, ale do podgrzewania wody.

Znane rozwiązanie

Celem firmy było znalezienie modelu produkcji, który z jednej strony będzie tańszy niż klasyczne, a przy okazji bardziej EKO. Po dwóch latach prac udało się opracować optymalną konstrukcję.

Głównym wyzwaniem, z którym się mierzono, było nadmierne nagrzewanie modułów spowodowane przetwarzaniem prawie siedem razy więcej światła niż moduły klasyczne. Zastosowanie odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła oraz specjalna powłoka sprawia, że moduły nie grzeją się, co wydłuża ich żywotność.

Eco w każdym calu paneli

Dzisiaj mało mówi się o utylizacji paneli po zakończeniu ich eksploatacji. Firma Hub4Energy myśli o tym już na etapie produkcji. Jej panel składa się jedynie w 15% z modułów fotowoltaicznych, które są scalone w sposób ułatwiający ich „rozebranie” na czynniki pierwsze. Cała reszta w panelu to szkło i aluminium, czyli wszystko, co ulega recyklingowi.

Co do tego mają króliki? Ciekawostką może być instalacja farmy laboratoryjnej firmy Hub4Energy, na której długość trawy jest regulowana w najbardziej ekologiczny z możliwych sposobów, czyli przez… stado królików.

Chcesz wiedzieć więcej o wpływie farm fotowoltaicznych na przyrodę? Zobacz artykuł:

źródło: mat.prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.