Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Magazyny energii dla domowej fotowoltaiki. Darmowy e-book od ekspertów branży

Magazyny energii dla domowej fotowoltaiki. Darmowy e-book od ekspertów branży

Czy domowy magazyn energii jest opłacalną inwestycją? W jaki sposób urządzenie zwiększa wydajność fotowoltaiki? Odpowiedzi na najważniejsze pytania o domowy magazyn energii można znaleźć w darmowym e-booku, który właśnie udostępnił Columbus.

Kompendium wiedzy o magazynach energii

Zespół ekspertów z firmy Columbus przygotował kompleksową publikację na temat domowych magazynów energii. Z e-booka dowiemy się m.in.: jak działa magazyn energii z fotowoltaiką, czym różni się od agregatu, jaką technologię magazynowania dopasować do swoich potrzeb, jak dobrać pojemność urządzenia. Uwzględniono także symulację wszystkich kosztów inwestycji, wraz z dotacjami, i szczegółowo opisano ekonomię użytkowania magazynu. Załączony do e-booka kalkulator pozwoli oszacować rachunki za prąd w kolejnych latach i wskazać realne oszczędności w różnych konfiguracjach z fotowoltaiką i magazynem. E-book skierowanych jest do osób, które szukają oszczędności, właścicieli fotowoltaiki, ale także miłośników technologicznych nowinek. Poradnik można pobrać za darmo ze strony Columbus.

Rozwój domowych magazynów energii

Rynek domowych magazynów energii w Europie przyśpiesza. Niestety Polska pozostaje wciąż mocno w tyle w porównaniu do innych krajów. Z raportu opublikowanego przez europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) wynika, że w 2021 roku zainstalowana pojemność domowych magazynów energii w Europie wyniosła 2294 MWh. Aż 59% stanowiła pojemność zainstalowana w Niemczech (1354 MWh), dalej uplasowały się Włochy z udziałem 14% (321 MWh), Austria 6% (132 MWh) oraz Wielka Brytania – 5% (128 MWh). 

Dopłaty do magazynów energii

Szansą na rozwój domowych magazynów energii w Polsce jest rządowe dofinansowanie w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd (zwrot kosztów kwalifikowanych do 16 tys. zł, przy zakupie magazynu z fotowoltaiką). Tym bardziej, że od 15 grudnia 2022 roku dopłaty do magazynów energii w ramach programu zasadniczo się zwiększyły. Kwota dofinansowania jest ponad dwa razy większa niż początkowo zakładano. Jednak właściciele domów wciąż mają wiele wątpliwości przed zakupem. Chodzi nie tylko o opłacalność inwestycji, ale o zasady funkcjonowania magazynu czy zarządzanie wyprodukowaną energią.

źródło: informacja prasowa Columbus, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.